Rozhodnutím odvolacieho súdu bol včera oslobodený Tommy Robinson. Predchádzajúce súdne rozhodnutie z Leedsu porušilo zákon.
[sociallocker][/sociallocker]
Tommy Robinson a skupina aktivistov sa zaslúžili o to, že sa konečne začali vyšetrovať znásilnenia a sexuálne otroctvo anglických žien a detí. Túto prax vykonávali hlavne moslimské pakistanské gangy celé desiatky rokov bez povšimnutia úradov. Ako reportér sledoval Robinson tieto prípady naďalej a pri tom, keď v máji naživo vysielal cez Facebook prenos z jedného prebiehajúceho súdu so znásilňovačmi, bol zatknutý.
Sudca usúdil, že porušil právo zločincov na „spravodlivý súdny proces“ a že sa dopustil „pohŕdania súdom„. A tak Robinsona poslal päť hodín po zatknutí na 13 mesiacov natvrdo do väzenia ako zločinca.
Rozhodnutie odvolacieho súdu, ktorý zrušil pôvodný rozsudok, podmienilo prepustenie Robinsona kauciou. Robinson bol ale okamžite pustený na slobodu, keďže sudca usúdil, že si už odsedel dosť.
Bude tiež zaujímavé, ako sa Anglicko postaví k prípadu hasiča s 22 ročnou praxou, ktorý nesúhlasil na Facebooku s uväznením Robinsona. Jono Booth bol postavený mimo službu. Lebo vraj zdieľa „hate spreading svinstvo a s takýmito živlami sa revolučná spravodlivosť vie porátať„.
Detaily k odvolaniu Tommyho Robinsona
- Odvolací súd zamietol námietky voči rok starej podmienke z Canterbury s tým, že prichádzajú0 príliš neskoro a že mali byť podané skôr.
- K rozsudku z Leedsu sa uvádza, že sa súdne pojednávanie v prípade Tommyho Robinsona nemalo konať ten istý deň, pretože po odstránení živej nahrávky z Facebooku nehrozilo pokračovania v spornej činnosti.
- Pojednávanie v prípade Tommyho Robinsona sa malo odložiť (tak ako tomu bolo v Canterbury), aby si obvinený mohol účinne pripraviť obhajobu.
- Počas pojednávania nebolo obvinenému doložené v čom konkrétne malo jeho údajné pohŕdanie súdom spočívať.
- Sudca sa navyše tak ponáhľal s rozsudkom, že nemal možnosť zhliadnuť celé vysielanie, ktoré bolo predmetom obžaloby.
- Zdôvodnenie rozsudku podľa odvolacieho súdu nezodpovedá paragrafom, o ktoré sa opiera.
- K vyneseniu takto dlhého trestu odňatia slobody by nemalo dochádzať tak rýchlo po údajnom prečine.
- K vyneseniu trestu odňatia slobody došlo počas piatich hodín od sporného činu.
- Obhajca ex-offo mal veľmi obmedzenú možnosť zoznámiť sa s podstatou žaloby.
- Robinsonov vlastný právny zástupca jednak
- nemal šancu na pojednávanie v tak krátkom čase z Londýna doraziť
- a za druhé ho polícia nepravdivo informovala, že žiadne pojednávanie nebude
- Pôvodné pojednávanie v Leedse navyše prebiehalo spôsobom, akoby obvinený bol obžalovaný z trestného činu a nie zo správneho priestupku.
- Takáto chyba má závažné dôsledky v klasifikácii väzňov a v nakladaní s nimi vo väzení, aj pre ich prípadné podmienečné prepustenie.
Rozsudok sa v celom rozsahu ruší a pojednávanie kvôli údajnému priestupku prebehne znova pred iným súdom.
Takže si to zhrnieme – sudca v Leedse vo svojej nadšenej snahe dostať okamžite a na čo najdlhšie Tommyho Robinsona za mreže porušil prakticky všetky procesné pravidlá a znemožnil mu účinnú obhajobu.
O jeho osobnom postoji koniec-koncov svedčí aj poznámka vyslovená počas pojednávania: „Porozumel som tomu, že Vám vo väzení môže hroziť vážne nebezpečenstvo. Niečo vo mne má však chuť povedať: ‚A čo má byť?‘“ (V minulosti bol Tommy Robinson už zavretý za svoju aktivistickú činnosť. Počas tohto obdobia na neho moslimské gangy spáchali pokus o vraždu)