Vyberte položku Stránka

Ako sa šíria fake news na proruských stránkach

Ako sa šíria fake news na proruských stránkach

Ruské stránky začali šíriť správu, že izraelská ministerka spravodlivosti sa vyhráža smrťou ruskému prezidentovi Putinovi. Je to hoax.

[sociallocker][/sociallocker]

Ayelet Shaked je krásna a mimoriadne kontroverzná ministerka izraelskej vlády. Jej charizma, radikálne postoje, ale aj pragmatizmus a cieľavedomosť, ju zaradili medzi možných kandidátov ako potenciálnu nástupkyňu po súčasnom premiérovi Netanyahuovi. 42 ročná ministerka sa zaslúžila o reformu súdnictva, ktorá zasahuje aj Najvyšší súd a práve z jej pera vyšiel zákon o posilnení židovského charakteru Izraela.

Po dramatické výroky nechodí ďaleko a pred rokom na adresu sýrskeho prezidenta Bashar al-Assada povedala.

Ak chce Assad prežiť, musí zabezpečiť vytlačenie Iránu zo Sýrie

Tento výrok nevzbudil príliš veľkú pozornosť, naviac sa dá chápať aj v prenesenom zmysle, ako politické prežitie.

Lenže výroku sa chytila známa stránka na výrobu falošných správ AWD News. A kreatívne ho zmenila.

Nová správa už nehovorí o prezidentovi Sýrie – ale o prezidentovi Ruska Vladimírovi Putinovi. Naviac sa nehovorí o Iráne, ako v pôvodnom článku, ale o odchode ruských vojsk zo Sýrie. Čiže v novom článku sa Izrael priamo vyhráža Rusku a dikcia textu naznačuje, že Putin by mohol byť ohrozený fyzicky na živote.

Stačí porovnať originál z Jerusalem Post a fake news z AWD News

Originálny článok z Jerusalem Post

Falošný článok z AWD News

Správu prebral aj známy, často citovaný server Veterans Today. 3.10.2017 bola na tomto portáli zverejnená oprava, kde sa píše, že AWD News je výrobca falošných noviniek a je jediným zdrojom tejto informácie. Takže je to lož a editor portálu sa Ayelet Shaked ospravedlnil.

Ruská kreativita

Keďže internetový priestor Ruska je rozľahlý, s overovaním zdrojov sa tamojší komentátori príliš neobťažujú, dôveryhodne znejúci anglický text zaujal. Naviac je Izrael dnes v ostrom konflikte s Ruskom, kde sa dokonca uvažuje o tom, že Izrael zaútočí na ruské zariadenia v Sýrii.

A tak možno na viacerých ruských fórach nájsť rozhorčené komentáre Rusov, čo si to tá „sprostá židovka“ dovolila.

Aby toho nebolo dosť, Rusi sa nakoniec ani neobťažovali odkazovať na fake news agentúru, už to len prerozprávali a naviac ešte pozmeneným spôsobom, ako keby Izrael mal právo riadiť Rusko.

Práve takýto text sme práve dnes zachytili na stránke slovenských nadšencov a vášnivých podporovateľov Ruska

V preklade

Ministerka spravodlivosti Ayelet Shaked sa vyznamenala priamou hrozbou na adresu ruského lídra

„Ak chce Putin prežiť, bude pre neho lepšie postupovať podľa toho, čo mu hovorí Izrael,“ prehlásila v rozhovore pre Medzinárodný inštitút pre boj s terorizmom.

Opatrne s podporou Ruska

Ako sme ukázali, nič z toho nie je pravda. Ak niekto tvrdí, že Izrael riadi Rusko a vyhráža sa smrťou Putinovi, asi by mal lepšie vážiť slová.

Tak ako Rusi nezapochybovali o zjavne nepravdivej stránke, len preto lebo to bolo anglicky a správa vyzerali „profesionálna„, mali by si dať väčší pozor aj Slováci. Nie všetko, čo prichádza z Ruska je pravdivé.

Posielať ďalej šokujúce správy len preto lebo je od „našich kamarátov“ z Ruska a čo je písané azbukou získava punc dôveryhodnosti, je zničujúci úder práve tej dôveryhodnosti, ktorou sa podporovatelia Ruska zaklínajú.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This