Vyberte položku Stránka

Ako má vystupovať politik, ktorý obhajuje slovenský národný záujem.

Ako má vystupovať politik, ktorý obhajuje slovenský národný záujem.

Poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha je dnes človekom, ktorý má zjavne našliapnuté na stabilné stranícke a štátne posty. Strana vycítila jeho potenciál obratného a charizmatického politika. Nechávajú mu voľný priestor, jeho príspevky na sociálnych sieťach majú neuveriteľné odozvy, zdieľanosť a čítanosť. Možno s ním nesúhlasiť a polemizovať s mnohými výrokmi, treba však priznať jeho stále rastúcu popularitu.

[sociallocker][/sociallocker]

Je však podivuhodné, keď práve z pera človeka, ktorého mnohí obviňujú z populizmu, vychádza veľmi precízna argumentácia, ktorá presne definuje činnosť národného politika. Zdá sa, že euroatlantický marketing a prázdne poučky neoliberálnych zväzákov akosi nestačia na konsolidované a konzistentné myšlienky. V porovnaní s doslova tuposťou nenávistných výlevov na jeho adresu, kde sa kritika zamieňa s velezradou, kde sa uznáva a dovoľuje len pokorný súhlas s nariadenia Bruselu, či Pentagonu, je osviežujúce čítať zápalistý prejav, ktorý v mene Slovenska prezentuje postoje zjavne svojbytné a prezentujúce väčšinovú vôľu voličov tejto krajiny.

Niet sa potom čo diviť kolapsu opozície, ak oproti Blahovi stavajú kritikov typu Šimečka. Človek má potom dojem, že týchto kritikov snáď platí Smer-SD. Tak hlúpy predsa nik nemôže byť…

Oplatí sa prečítať


Ľuboš Blaha

V SME ma už zase odvolávajú z funkcie predsedu európskeho výboru NR SR. Juj, aký milý darček k meninám. Výborne sa zabávam. Už ma pravičiari neodvolávali niekoľko mesiacov, začínal som byť z toho smutný.

Prvýkrát ma odvolávala už asi po polroku vo funkcii posadnutá Tódová, lebo som kritizoval nemorálne americké vojny v Afganistane a Iraku. Naposledy ma odvolával majster krabicového vína Schutz, tuším za to, že obhajujem Rusko – veď pamätáte Schutzovu slávnu tézu, že ak si dostatočne protiruský, odpustia ti aj členstvo v KSČ. Ale ak nie si – tak heš, heš z funkcie predsedu eurovýboru. Smial som sa vtedy, smejem sa teraz.

Dnes ma na stránkach SME odvoláva akýsi Michal Šimečka, podpredseda Progresívneho Slovenska, čiže nejaký Kiskov havkáčik. Článok nazval banálne, rovnako ako aj argumentoval: „Jeden dôvod, prečo by Ľuboša Blahu mali čo najskôr vymeniť“. Ani by som sa tomu nevenoval, ale tak dobre som sa zasmial nad dôvodmi, že by mi prišlo ľúto sa nepodeliť s vami, priatelia 🙂

Hlavný dôvod na moje odvolanie je, že „zneisťujem našich spojencov“. Lebo vraj obhajujem Kubu, Čínu a Rusko a kritizujem EÚ a NATO. Konkrétne som si dovolil prirovnať delegáciu z Európskeho parlamentu k ústrednému výboru z Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. A vraj tvrdím, že v západnej Európe sa šíri nenávisť voči strednej Európe. Nuž – áno. Priznávam sa, toto všetko tvrdím. Otvorene a nahlas. Ale neviem o tom, že by som tým niekoho zneisťoval.

Naopak, na európskych fórach som už siedmy rok tou najväčšou istotou – každý vie, že Blaha sa vždy ozve, že Európa je málo sociálna, málo demokratická a hlúpo rusofóbna. A verte, že som na európskych fórach ešte nemal príhovor, ktorý by nevyvolal potlesk. Pretože aj tam je čoraz viac ľudí, ktorí chcú Európu meniť, pretože majú plné zuby neoliberalizmu, byrokracie a militarizmu.

Pred pár mesiacmi ma pozvali ako hlavného rečníka na summit európskych výborov (COSAC) v Sofii, aby som hovoril o zlyhaniach EÚ v oblasti sociálnej politiky. Odozvy na môj prejav boli výborné, písal som o tom.

Toto sa nepáči drahej redakcii SME? Že Slovensko vysiela do Európy človeka, ktorého pozývajú ako hlavného rečníka, človeka, ktorý sa vie ozvať a obhajovať naše národné záujmy? Nekompromisne a tvrdo?

Keď som predsedal summitu eurovýborov v 2016, tak moje pozvanie do Bratislavy prijali mnohí európski lídri a museli si vypočuť tvrdú kritiku TTIP, obchodnej dohody s USA, ktorú predniesla Susan George, jedna z významných ľavicových sociologičiek. Pretože som ju pozval, aby technokratov z Bruselu prebudila: TTIP je korporátne zlo a aj vďaka nám sa ju podarilo zastaviť.

Dodnes za mnou chodia kolegovia z Európy, že v Bratislave konečne videli na európskych fórach vyváženú diskusiu – hlasy obhajcov, ale aj kritikov. Toto sa nepáči redakcii SME? Že Slovensko organizuje prestížne podujatia, na ktoré sa spomína pre ich vyváženosť a férovosť?

Patrím k najdlhšie slúžiacim predsedom európskeho výboru v Európskej únii a na európskych fórach presne vedia, kto je Ľuboš Blaha. Práve to je zmysel parlamentnej diplomacie – aby ste mali kontakty, aby ste boli čitateľní, aby ste boli aktívni a aby ste boli autentickí. A aby ste obhajovali vlastných spoluobčanov a ich záujmy.

Toto sa nepáči redakcii SME? Že Slovensko reprezentuje človek, ktorý sa vie ozvať na obranu Slovenska, napríklad, keď do nás kopali za slobodu médií na jar tohto roku a ja som sa v Rade Európy postavil s prejavom, v ktorom som bránil naše dobré meno? Ja viem, pre slovenských majdanistov nepohodlné. A „neslušné“.

Ja samozrejme rozumiem, že sa to, čo robím, redakcii SME nepáči. Aj tomu, že sa to nepáči Kiskovi a jeho havkáčom. Títo ľudia neslúžia Slovensku, ale Amerike. V tom je medzi nami rozdiel. Ale nech si nevymýšľajú, že moje postoje sú v rozpore s našimi národnými záujmami.

V čom? Že obhajujem Kubu voči zločineckej americkej blokáde? Veď to robia všetky európske štáty. Všetky štáty sveta. Celá OSN. Okrem mäsiarov z Izraela. Kriminálne sa správajú Spojené štáty voči Kube a nie Kuba voči nám. A vie to každý vo svete.

Som v rozpore s vládnou politikou v tom, že obhajujem politiku jednej Číny? Haló, však to je naša oficiálna politika, rovnako ako aj oficiálna politika EÚ. Jediný, kto ju porušuje, je Kiska, ktorý ako nejaký slaboduchý pojašený tínedžer hrubo poškodil naše dobré vzťahy s Čínou, len aby si urobil selfinu s celebritkou. Ako poslušný americký agent.

V čom protirečím našej politike voči Rusku? Sankcie voči Rusku kritizujeme všetci v Smere na čele s predsedom Robertom Ficom. Všetci odmietame rusofóbiu. A všetci sme boli proti trestaniu Ruska v prípade kauzy Skripaľ, čo bol aj oficiálny postoj vlády. Aký rozpor?!

Samozrejme, že aktívne pôsobím, aby sme mali s Ruskom dobré vzťahy. A otvorene pomenúvam situáciu na Ukrajine. Ale to predsa nie je v rozpore s našou zahraničnou politikou. To je jej súčasťou: bojovať proti vojnám, rozvratu, korupcii a fašizmu.

Je pointou našej zahraničnej politiky mať dobré vzťahy s každým priateľským národom. Vrátane Ruska, Číny a Kuby. Aký máte problém, kiskajugend?

Voči Európskej únii som kritický a vždy budem. Pretože robí brutálne chyby. Pretože je neoliberálna. A pretože je arogantná voči strednej Európe. A jej rozhodnutia v oblasti migrácie by mohol Foucault, keby ešte žil, zaradiť do svojho slávneho diela Dejiny šialenstva.

Jednoducho – Európa zlyháva. A je úplne normálne, že členské štáty a ich predsedovia európskych výborov nebudú ticho, keď únia zlyháva. Je našou povinnosťou sa ozvať. A keď je treba, aj kričať. Odborne. S argumentmi. Ale sebavedomo a nahlas. A nie tíško a nesmelo kdesi z kúta.

Nie, drahá redakcia SME. Ja Slovensku neškodím. Ja Slovensko bránim. A ak niekto Slovensku škodí, tak je to váš „milášik“ z Prezidentského paláca. Ten, čo bez papiera nevie povedať ani „hello“.

Jediné, v čom naozaj nesúhlasím so slovenskou zahraničnou politikou je atlanticizmus. Áno, nikdy som sa tým netajil. Som odporcom NATO a vždy budem tvrdo odmietať americké vojny a militarizmus. Verte, že nie som v Európe jediný. Len sa pozrite do susedného neutrálneho Rakúska, čo si tam myslia o NATO.

S týmto svojim názorom som sa nikdy netajil a proti vstupu do NATO som zbieral petície už ako vysokoškolský študent. Je to môj legitímny názor, vždy bol a vždy bude.

V slovenskom parlamente stojím na čele európskeho, nie atlantického výboru. Takže redakcia SME sa môže aj rozkrájať a nenájde dôvod, prečo by som nemal ďalej brániť Slovensku v Európe na tomto významnom poste. Naopak, takéto útoky ma len napĺňajú presvedčením, že svoju robotu robím kvalitne.

Jedno zo základných pravidiel skutočne ľavicovej politiky na Slovensku znie: Keď zúria Kiskovi pudlíci, tak to robíš dobre.

Drahí priatelia, je dobré, že na nás útočia. Je dobré, že ich vytáčame, je dobré, že im nedávame spať. Oni chcú zničiť Slovensko a zotročiť pracujúcich ľudí. A chcú odstrániť každého, kto im stojí v ceste. Blaha stojí v ceste. A nikdy neuhne. A to je jediný skutočný dôvod, prečo ma SME chce odvolať z funkcie – len tak ďalej, moji drahí, vždy ma vaším „odvolávaním“ potešíte, tomu verte 😉

Pekný deň! A ďakujem za vaše želania k meninám, priatelia, veľmi si to vážim!

Zdroj: Facebook Ľuboša Blahu

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This