AFTENPOSTEN: Infraštruktúru NORD STREAM-2 postaví nórska firma so štátnou účasťou

Kværner bude stavať dôležitý a kontroverzný nový plynovod Ruska cez Baltské more.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú na historickom minime a nórsko-ruský vzťah je otriasaný prípadmi špionáže. Kværner uzatvoril najväčšiu zmluvu s Ruskom za posledné roky.

Nórska spoločnosť teraz postaví Nord Stream-2, Putinov obrovský a veľmi kontroverzný energetický projekt, ktorý zabezpečí tok ruského plynu do Nemecka.

Ruská dcérska spoločnosť firmy Kværner uzavrela zmluvu vo výške viac ako 600 miliónov NOK ​​so spoločnosťou Nord Stream-2 tesne pred Vianocami.

Prácu začneme pomerne rýchlo,“ hovorí manažér komunikácie Kværner Torbjørn Andersen pre Aftenposten.

Nord Stream-2
Šéf Gazpromu Alexej Miller umiestnil ruskú vlajku na plynové potrubie v ruskom meste Viborg v apríli 2010, keď začala výstavba Nord Stream 1. Stavba Nord Stream-2 začína teraz okrem iného aj nórskou technológiou.
ALEXANDER DEMIANCHUK / REUTERS / NTB scanpix

Pomáha Putinovi priviesť ruský plyn do Európy

Spoločnosť Kværner, ktorú vlastní Aker Kværner Holding a Kjell Inge Røkke ako najväčší akcionár, postaví pozemné zariadenia pre spoločnosť Nord Stream-2 vo Viborgu v regióne Petrohrad.

Keďže Ministerstvo obchodu a priemyslu vlastní 30 percent Aker Kværner Holding, nórsky štát je nepriamo vlastníkom spoločnosti.

Zmluva je uzavretá medzi spoločnosťou Kværner LLC a Nord Stream-2, ktorá je zaregistrovaná ako spoločnosť vo Švajčiarsku. Kværner zabezpečí infraštruktúru, nákup a inštaláciu potrubí a ventilov, ako aj zakladanie a výstavbu zariadenia Nord Stream 2 na pozemku.

Zmluva je pre Kværnera v Rusku najväčšia zmluva za posledné roky, ktorá zabezpečí v Rusku 300 pracovných miest.

Zmluva bola uzavretá v čase, keď vzťah medzi Ruskom a Nórskom je vystavený ťažkej skúške. V Moskve bol zatknutý nórsky občan Frode Berg, ktorý bol obvinený zo špionáže.

Veľký a kontroverzný projekt

Projekt Nord Stream-2 znamená, že Rusko môže dodať do Európy 55 miliárd kubických metrov plynu a nemusí posielať plyn cez Ukrajinu.

Mnoho ľudí sa pozerá na projekt Nord Stream 2 ako na politický projekt a nie ako na hospodársky projekt. Projekt stále visí vo vzduchu a existujú vplyvné sily, ktoré sa ho snažia zastaviť,“ hovorí analytik Jakub M. Godzimirski z  Nórskeho inštitútu pre zahraničnú politiku (NUPI).

V inej politickej situácii by to bolo menej kontroverzné, ale po ruskom pripojení Krymu a vojne na Ukrajine sa to stalo veľmi kontroverzným,“ hovorí Godzimirski.

Poukazuje na to, že príjmy za predaj ropy v Európe sú jedným z dôvodov, prečo môže Rusko konať tak, ako to robí na medzinárodnej úrovni teraz.

Bez tejto skutočnosti by možno Rusko bolo nútené vykonávať o niečo menej agresívnu zahraničnú politiku.

To, že Kværner chce zarobiť peniaze, je samozrejme prirodzené. Majú potrebné skúsenosti a mali by sa venovať obchodu a nie politike,“ povedal výskumník NUPI.

Prečo je to pre Európu taký bolestivý problém

Bitka o európsky trh s energiou je veľmi dramatická a kľúčová.

1. Čiste politicky je Nórsko vnímané ako bezpečnejší dodávateľ než Rusko, ale nemá dostatočnú kapacitu na zvýšenie výroby pre uspokojenie potrieb EÚ. Nórsko začalo dodávať plyn napríklad Litve a Ukrajine, ktorému predtým dominuval ruský Gazprom. Prostredníctvom dánsko-poľského plynovodu „Baltic Pipe„, môže byť nórsky plyn dodaný na východ Ukrajiny.

2. Rusko má zďaleka najväčšie zásoby plynu a môže ho dodávať lacno. Pre Rusko je veľmi dôležité, aby sa postavil Nord Stream-2, čo niekoľkokrát opakoval ruský prezident Putin.

3. Poľsko, pobaltské krajiny, Dánsko a Švédsko sa snažia zastaviť plynovod. Poukazujú na pripojenie Krymu k Rusku, na Ruskom podporovanú vojnu na východnej Ukrajine a na opakovaný výpady Kremľa voči EÚ a Západu. Veria, že Nord Stream-2 urobí EÚ omnoho zraniteľnejšou voči Putinovej politike.

Je jasné, že ruská stratégia má oslabiť EÚ. Nemáme žiadne ilúzie,povedal prezident EÚ Donald Tusk.

4. Američania sa naopak snažia vstúpiť na európsky trh. Okrem toho Washington verí, že Nord Stream-2 oslabí energetickú bezpečnosť EÚ. Nové americké sankcie po Novom roku môžu ešte viac sťažiť dokončenie projektu Nord Stream-2.

5. Nemecko, Rakúsko, Francúzsko a Holandsko a niekoľko európskych spoločností podporujú Nord Stream-2, pretože sa domnievajú, že to prispeje k zvýšeniu konkurencie a lacnejšiemu plynu.

Dodávky energie v Európe sú záležitosťou Európy, a nie Spojených štátov. Politické sankcie by nemali byť spojené s hospodárskymi záujmami,“ uviedli nemeckí a rakúski ministri zahraničných vecí v spoločnom vyhlásení počas tohto leta.

Nord Stream-2
CEO Gazpromu Alexej Miller s bývalým nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a riaditeľkou francúzskej Engie Isabelle Kocher počas stretnutia v apríli 2017, keď sa západní partneri ruského Gazpromu dohodli na financovaní 9,5 miliárd eur na výstavbu Nord Stream-2 plynovodu.
CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS / NTB scanpix

Za diskusiou sa skrýva ďalší faktor neistoty: celý európsky trh s energiou sa môže dramaticky zmeniť, keďže EÚ sa zaviazala k prechodu na obnoviteľnú a ekologickejšiu energiu.

Nord Stream 2 má nákladový rámec vo výške 9,6 miliárd eur.

Plánovaný nový plynovod Nord Stream-2 cez Baltské more zabezpečí spoľahlivé, cenovo dostupné a udržateľné dodávky plynu pre európsky trh,“ píše Kværner v tlačovej správe.

Veľké kontrakty získali Putinov zať, mnohí ďalší oligarchovia a niekoľko medzinárodných spoločností. 21.decembra bolo uzatvorených viacero zmlúv s ďalšími spoločnosťami. Súčasťou projektu sú dnes subjekty z celkove viac ako 20 krajín.

Zdroj: Aftenposten

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: