Juraj Droba, kandidát za stranu SaS na župana v Bratislave, získal podporu celkove siedmych politických zoskupení, ktoré sa definujú ako pravostredové. Táto dohoda výrazne posúva jeho šance na víťazstvo a strana SaS môže získať prvý veľký skalp mimo úspechu v parlamentných voľbách.

Bratislava nie je typické Slovensko. Je to svet sám osebe, kde sa koncentrujú názory, peniaze, vplyv či predsudky. Jedným z veľkých politických predsudkov je, že SaSkári sú kompatibilní akurát sami zo sebou. Túto predstavu úspešne živí hlavne súčasný premiér Róbert Fico.

V skutočnosti už rokovania tesne po voľbách ukázali obrovskú mieru politického realizmu u predsedu SaS Richarda Sulíka, ktorý by vládu bez problémov vedel zostaviť a ukočírovať pokiaľ by išlo len o osobné väzby. V roku 2016 však rozhodovali iné záujmy.

Ďura Drobu poznám. Možno nie veľmi dobre, ale dosť na to, aby som si vážil jeho schopnosť komunikácie, hľadania prienikov, spájania zdanlivo nespojiteľného. Iste, nesúhlasím s jeho mnohými názormi, ale keď sa pozriem objektívne na to, čo ponúka ľuďom v Bratislavskom kraji, zdá sa mi, že je to presne to, čo chcú počuť. Je konštruktívny? Áno. Dokáže bez zbytočných emócií jednať aj s opozíciou. Áno. Viažu sa s ním nejaké škandály? Nie. Je prijateľný pre väčšinu voličov napravo? Rozhodne áno. Nie v neposlednom rade je to aj jeho schopnosť osobnej charizmy a schopnosti získavania osobnej podpory naprieč politickým spektrom. Nevýhodou je relatívne malá známosť v celom kraji. Ale ako poznám cieľavedomosť a kreativnosť kandidáta SaS, som si istý, že v nasledujúcich mesiacoch budeme svedkami nepretržitej nápaditej kampane, ktorá tuto nevýhodu zmaže.

Jeho hlavným kandidátom bude zrejme ostrieľaný komunálny politik, bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Ako primátor sa osvedčil, jeho porážka outsiderom Ivom Nesrovnalom bola veľkým prekvapením. U ľudí má vysoký kredit a do volieb pôjde zrejme s podporou vladnej strany Smer-SD.

Pavol Frešo, súčasný župan má len malé šance. Ironicky povedané je jeho účasť v týchto voľbách príležitosť minúť nejaké peniaze.

Spočítané, zrátané. Za súčasnej konštelácie síl, stále vysokej podpory SaS hlavne v Bratislave, budeme mať v komunálnej politike na takto vysokej úrovni zrejme prvýkrát kandidáta SaS. Ak Ďuro Droba neurobí žiadnu chybu, jeho šance su veľmi, veľmi vysoké. Skoro by sa žiadalo povedať, že jeho víťazstvo je pre SaS povinnosťou, aby strana dokázala, že nie je len stranou facebookových prehlásení, ale je schopná ponúknuť ľuďom praktickú víziu a konštruktívnu spoluprácu.

Ďuro Droba na to ide dobre. Možno nie som objektívny, keďže z ľudského hľadiska ho mám rád, keby som si však mal vsadiť na víťaza, neváhal by som.