Nemecký politológ, expert na Blízky východ a bývalý dopisovateľ pre Die Zeit Michael Lüders v talk show na ZDF uviedol, že nemecké média dávajú prednosť vytváraniu zjednodušeného obrazu sýrskeho konfliktu.

Ak hovoríme o chemickom útoku v Idlib, Lüders povedal, že médiá nerozumejú situácii, ponáhľali, aby hodili vinu na sýrske vládne sily. Zatiaľ sa takéto prípady  zvyčajne vyskytujú v očakávaní rozsiahlych rokovaní a transakcií, a môžu sa odohrávať pod „falošnou vlajkou“, upozornil. „To všetko je možné zistiť, či chcete, ale potom, samozrejme, sa narúša obraz nepriateľa. Potom nemožno hovoriť: tí sú dobrí a my sme s nimi, a tí zlí, „poznamenal Lüders a zdôraznil, že tento obraz je vzdialený realite.

Pripomenul, že obraz nepriateľa pomáhajú vytvárať fotografie, podobné ako fotke skrvaveného chlapca OMRAN z Aleppa, ktorý bol údajne zranený pri ostreľovaní. Tento obrázok v auguste 2016 obletel titulné strany novín po celom svete a stal sa symbolom vojny v Sýrii, a demonštroval „zverstvá“ zo strany vlády.

Snímku pritom urobil fotograf „Mediálneho centra Aleppo“ (Aleppo Media Center) – organizácia, ktorá sa stala zdrojom informácií pre takmer všetky západné médiá. Centrum sa financuje z prostriedkov Európskej únie, najmä francúzskeho ministerstva zahraničia, povedal Lüders. Autor známej fotky, ako sa neskôr ukázalo, je úzko spojený s ozbrojencami – na jednej z fotografií je zachytený s džihádistami odrezávajúcími dieťaťu hlavu pre propagandistické video.

„To, čo sa deje s deťmi v Sýrii je strašné, ale podlé je, ako pochybná mediálne centrá, financovaná nami, európskymi daňovými poplatníkmi, používajú džihádistické skupiny, ktoré na oplátku prezentujeme ako bojovníkov za slobodu,“ uviedol analytik.

Lüders povedal, že žiadny nemecký novinár nehovorí o týchto vzťahoch. „Človek má dojem, že tým sa nemáme zaoberať, a je potrebné podporovať obraz nepriateľa,“ dodal.