Vyberte položku Stránka

Zaujímavé dozvuky demonštrácií v Moskve. 134 mužov z vyše tisíc zadržaných bude čeliť vyšetrovaniu…

Zaujímavé dozvuky demonštrácií v Moskve.

134 mužov z vyše tisíc zadržaných bude čeliť vyšetrovaniu kvôli nenastúpeniu na základnú vojenskú službu.

Ako píšu ruské médiá, nepovolené demonštrácie s neuposlúchnutím výzvy na rozchod sú dôvodom na zadržanie a predvedenie na policajnú stanicu. V princípe zadržaným nič nehrozí, keďže ide len o priestupok a po spísaní záznamu sú prepustení.

Iná vec je kladenie odporu pri zadržaní, konanie násilných aktivít, klasifikovaných ako útok na verejného činiteľa, výtržníctvo, vyzývanie násilné trestné činy apod. Za to boli udelené pokuty – celkove 161 a na 61 zadržaných bola uložená väzba. Voči 4 demonštrantom je vedené trestné stíhanie.

Spomínaných 134 mužov bude čeliť obvineniu z trestného činu dlhodobého vyhýbania sa vojenskej službe. V prípade uznania viny im hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Tento trest sa nezapočítava do trvania vojenskej služby, takže sa im to celé o dva roky predĺži.

V Rusku je vojenská služba v trvaní dvoch rokov povinná. Branci si môžu vybrať spôsob absolvovania, nemusia slúžiť so zbraňou, ale môžu dva roky vykonávať náhradnú sociálnu službu (pomoc v nemocniciach, v detských domovoch, resp. v domovoch dôchodcov).

Celkove tri štvrtiny brancov absolvujú riadnu vojenskú službu. Zvyšok nastúpi do sociálnych zariadení, alebo do špecializovaných vojenských učilíšť pre nedostatkové odbory (strojárstvo, IT, elektro, chemici apod.). Tu prejdú polročným vojenským výcvikom, potom získajú titul špecialistu, alebo bakalára. Keď sú nadaní a vyštudujú daný odbor, môžu po vojne nastúpiť do množstva podnikov – tak v zbrojnom, ako aj civilnom sektore.

https://iz.ru/905937/2019-08-02/sk-nashel-134-uklonista-ot-armii-sredi-zaderzhannykh-na-mitinge-v-moskve

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This