Zástupca ruského ministerstva obrany, Alexander Jemeľjanov povedal, že Pentagon začal vytvárať komplexy, ktoré umožňujú previesť bleskový globálny útok. Malo sa to podľa denníka Gazeta udiať pri príležitosti rusko-čínskeho brífingu o protiraketovej obrane počas prvého zasadania VZ OSN.

V článku sa spomína, že „Zavedením konceptu zdieľania útočných a obranných zbraní, Pentagon začal vytvárať budúce útočné komplexy bleskového globálneho útoku,“ povedal Jemeľjanov počas brífingu.

útok

USA pripravujúbleskový útok, uviedol predstaviteľ ruského ministerstva obrany. Foto: Wikimedia commons

Podľa neho „v nejadrových zariadeniach musia tieto komplexy riešiť tie isté úlohy, ktoré sú dnes zverené strategickým jadrovým silám.“

Podľa agentúry môže počet protiraketových systémov amerického systému protiraketovej obrany do roku 2022 presiahnuť 1000 jednotiek.

Agentúra TASS uvádza postrehy Jemeľjanova z brífingu. Predstaviteľ ministerstva obrany citoval analýzy scenárov, ktorými americká strana môže zachytiť odpálenie interkontinentálnej rakety z ruského územia a následne ich zostreliť. Toto podľa neho vedia k pokušeniu previesť náhly útok na Rusko s vedomím likvidácie jadrovej odpovede.

Jemeľjanov ďalej kritizoval možnosť použitia na útok rakiet s plochou dráhou letu a doletom dlhším ako 500km v odpaľovacích zariadeniach umiestnených v Poľsku a Rumunsku. To je podľa neho priame porušenie zmluvy o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu. Podľa Zmluvy o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu odpaľovaných zo zeme, boli zničené nielen rakety, ale aj ich odpaľovacie šachty a zariadenia.

Po jednostrannom odstúpení USA od Zmluvy o protiraketovej obrane za vlády Georga Busha v roku 2001, je to druhý precedens. Protiraketovou obranou sa vytvára štít, ktorý umožňuje použiť meč a previesť útok. Tým sa zmenila strategická rovnováha a znova odštartovali preteky v zbrojení.

Nie všetci ruskí čitatelia s týmto hodnotením súhlasia. O udalosti informoval aj denník Vedomosti, na ktorého vzniku sa podieľal Wall Street Journal a Financial Times.  Väčšina diskutujúcich sa vyjadrila proti. Myslia si, že ruský vojensko-priemyselný komplex len vytvára strašiaka amerického útoku, aby získal možnosť väčšieho zisku a vplyvu.