Tieto riadky nebudú o tom či prejav Kisku v Banskej Bystrici bol správny, či nesprávny. Nebudú ani súčasťou boja dvoch barikád.

Rozhodli sme o prejave Kisku v Banskej Bystrici v rámci série „Zabudnuté Slovensko“ napísať úplne z iných dôvodov. Považujeme ho totiž za prelomový a pamätihodný, pre to, čo bude nasledovať v budúcich mesiacoch.

Andrej Kiska mal vždy problém s autenticitou svojich prejavov. Nezvládal ich intonačne, akoby len plynuli slová, ktoré na Hviezdoslavovi v okrese Poltár recituje nabiflovaný žiačik, no osobne nezúčastnený na texte. Nie nadarmo Kiskovi škodoradostne prischla prezývka – hovorca svojich poradcov.

Po 23. máji 2017 a Banskej Bystrici je toto všetko preč. Andrej Kiska bol na námestí prvýkrát nielen autentický, ale aj lídrovsky uveriteľný. Dostal sa svojou verbálnou a neverbálnou komunikáciou do polohy lídra „civilného a nenúteného“ Slovenska. Píšeme to s plným vedomím a aj vedomím toho, čo to pre budúce mesiace bude znamenať pre politickú scénu.

Andrej Kiska vyrástol a môžeme prvýkrát povedať, že uchopil svoj prejav a nie ako doteraz, že prejavy použili Andreja Kisku.

Neveríme rečiam, že Andrej Kiska rezignoval na rolu lídra Progresívneho Slovenska, neveríme, že sa nebude angažovať v tomto hnutí. Naopak dorástol a dotrénoval úspešne na jeho civilného a „vyžiadaného lídra„.

S veľkou pravdepodobnosťou budeme svedkami „prerodu“ Andreja Kisku z polohy „svedomia národa“ na „zodpovedného otca vlasti“. A práve príbeh nastávajúceho otca rodiny bude tým pravým mostíkom. Vieme si predstaviť, že tehotenstvo jeho manželky bude využité ako marketingový ťah: „zodpovedný človek nemôže utekať pred zodpovednosťou a ja, práve teraz, keď čakám prírastok do rodiny, si tento pocit uvedomujem oveľa intenzívnejšie. Na Slovensku je toľko práce, naša krajina čelí toľkým historickým výzvam. Pociťujem naliehavé volanie ľudu, po človeku, ktorý sa postaví do čela progresívnych zmien

Dnes vieme, že Andrej Kiska je toto volanie pripravený vypočuť.