Na Slovensku je už taká pekná národno-štátna tradícia, že týždeň pred konaním Gay pridu sa v našich zástupcoch ľudu prebudí prorodinné cítenie a nutkanie chrániť rodinu. Zvláštnostkou tohto extatického stavu našej politickej scény je, že nejde o rodinu konkrétnych politikov, ale všeobecne o rodinu. Podobne ako v USA, kde vrcholom ľavicovej ľudsko-právnej doktríny je právo na spoločné WC a účasť transsexuálov v armáde, tak vrcholom našej dedinskej prorodinnej konzervatívnej politiky je dôrazné pohoršenie sa nad LGBT komunitou a odsúdenie pridov a podobných podnikov. Tento prorodinný entuziazmus vydrží ešte týždeň po 15. septembri, teda po celoslovenskej púti k úcte Panne Márii Sedembolestnej. Potom metaforicky povedané, Panne Márii pribudne ôsma rana. V TV začne vianočný ošiaľ reklám na štedré pôžičky a štedré Vianoce. Slováci patrili minulý rok k druhému najrýchlejšie sa zadlžujúcemu národu, najmä v čase práve pred Vianocami.

Je možné, že možno raz niekto dokáže súvislosť medzi LGBT komunitou a rozpadom rodín. Dnes je však nespochybniteľné, že rodinu ohrozuje vo veľkej miere a dovolím si povedať rozhodujúcej, úverová pasca. Ako som uviedol, tá je na úrovni druhého miesta, a v rýchlosti sme najrýchlejšie zadlžujúci sa národ v EU a to v čase kedy podľa pána premiéra sme na tom lepšie ako kedykoľvek pred tým, aj potom to je veľmi vážne varovanie.

Ja mám ten pocit, že mnoho rodín nie je úplne stotožnených s mega úspechom našej malej krajiny. Mnoho mám a otcov rodín sa snaží vyrovnať zlú ekonomickú situáciu pre svoje deti vo vianočnom čase pôžičkou. Najmä, keď denne počúvajú Polnišovú a spol., aké je to super požičať si. Pravda, ich príjem nezabezpečuje reálnu možnosť , aby včas plnili svoje povinnosti podľa pôžičkovej alebo úverovej zmluvy. V tomto momente je úplne jedno, či je veriteľom Banka XY alebo nejaká podvraťácka skupina ako Provident.

Výsledkom je, že už niekoľko mesiacov po Vianociach sa z pôžičky stane exekučný titul a následne zrážky zo mzdy, predaj nehnuteľností a podobne. Toto zasa poskytuje hnojivo pre politickú prácu a boj proti exekútorom. Teda odhliadnúc od rodín sú všetci spokojní. Politici majú svoje témy. Banky a spol. svoje úroky. A Polnišová svoju odmenu, ktorú síce neutratí vo fitku, ale evidentne v najbližšej cukrárni.

Ale obeťou je skutočne základná bunka spoločnosti, to nie je fráza. Rodina je elementárnym jadrom spoločnosti, a pokiaľ voči úverovej toxicite v najkritickejšej dobe pred Vianocami nie je chránená, tak nastáva jednoduchý rozpad, napätie, vzájomné obviňovanie manželov, nové pôžičky, ktorými sa majú riešiť staré a samozrejme traumatizované deti, alebo aj žiadne deti.

Nehovoriac, že pokiaľ rodina nie je riadna etablovaná v systéme ochrany štátu je len ťažké hovoriť o fungujúcom štáte.

Tak, ako je dnes slabý jednotlivec chránený pred reklamou na alkohol a cigarety, mal by byť chránený pred reklamou na pôžičky, a to najmä s akcentom na rodinu. Technicky a legislatívne existujú rôzne možnosti, jednou z nich je úplný zákaz reklamy na pôžičky ect. v období pred Vianocami. Inou je povinné upozornenie (ako napr. v Írsku), že pôžička môže spôsobiť exekučný predaj majetku. Teda možností je veľa. Len treba konať a v kontexte miery zadlženosti jednotlivca je už päť minút pred dvanástou.

Začal som s istou mierou sarkazmu a dostávam sa k vážnej výzve politikom, aby skutočne chránili rodinu pred jej najväčším nepriateľom, a to je úverová pasca. Aby vytrhli Vianoce z rúk lichvárov a vrátili ich rodiny tak by to mohla byť dôstojná oslava narodenín toho chalana z Nazaretu