Pre migrantov strasti, pre Donalda Trumpa čiastočné víťazstvo. Najvyšší súd Spojených štátov čiastočne umožnil vláde uplatňovať imigračný dekrét, píše Washington Times.

Americký prezident však ešte celkom vyhrané nemá. Potom, čo niektoré nižšie súdy Trumpove nariadenie zablokovali, sa najvyšší súd bude dekrétom v celom jeho znení ešte zaoberať v októbri.

Nariadenie v pôvodnej podobe zakazuje na deväťdesiat dní vstup do USA občanom šiestich väčšinovo moslimských krajín. Menovite z Iránu, Jemena, Líbye, Somálska, Sudánu a Sýrie. Teda z krajín s teroristickým pozadím. „Ako prezident nemôžem dovoliť ľuďom, ktorí nám chcú ublížiť, vstup do krajiny,“ obhajuje svoje rozhodnutie Trump.

Dekrét tiež znemožní na 120 dní prekročiť hranice všetkým utečencom.

Trump si verdikt pochvaľoval. „Najvyššiemu súdu som veľmi vďačný. Musíme Ameriku chrániť,“ reagoval na Twitteri aj napriek tomu, že nebol zatiaľ povolený v plnom znení.

Zákaz sa bude podľa súdu vzťahovať iba na občanov, ktorí v Spojených štátoch nemajú žiadne „kontakty“. Tým, ktorí majú väzby na rodiny, jednotlivca alebo organizácie v krajine (školy, firmy), bude vstup povolený. „Všetci ostatní daným ustanoveniam podliehajú, „citovala BBC verdikt Najvyššieho súdu.

Trump už v marci po nátlaku ministrov zmiernil niektoré opatrenia. Napríklad čo sa týka priaznivejšieho prístupu k Iračanom. „Irak je významným spojencom v boji proti Islamskému štátu,“ uviedol minister zahraničia Rex Tillerson. Z „čiernej listiny“ ho tak americký prezident vyškrtol.

Trump už minulý týždeň vyhlásil, že akonáhle súd „opatrenia“ povolí, začnú pravidlá platiť do 72 hodín.