V Rusku vyskúšali Hypersonickú raketu „Zirkón“, proti ktorej vyzerá americký protiraketový systém zastaralo, uviedol The Washington Times.

Americká protiraketová obrana bola vždy postrachom Kremľa od čias „Hviezdnych vojen“ Ronalda Reagana  alebo Strategickej obrannej iniciatívy. Dalo by sa tvrdiť, že SDI finančne a technologicky zlomili chrbticu Sovietskeho zväzu a donútili Gorbačova, aby si uvedomil, že Sovietsky zväz nemôže poraziť USA v pretekoch v zbrojení.

Rusko zverejnilo svoj prvý test Hypersonické rakety „Zirkón“, ktorej vznik znamená, že sú americké protiraketové systémy zastarané, napísal L. Todd Wood, novinár The Washington Times a tvrdí, že tento vývoj predstavuje „kvantový skok“ pri vytváraní „asymetrických zbraní“, ktoré sú schopné chrániť pred jadrovým útokom.

Predpokladá sa, že „Zirkón“ bude umiestnený na jadrovom krížniku „Peter Veliky“.

Podľa analytikov je striela schopná letieť rýchlosťou 4600 míľ za hodinu, čo je šesťnásobok rýchlosti zvuku, a je v podstate imúnna voči systémom riadených striel.

Podľa vojenského analytika Vladimíra Tučkova sa očakáva, že „zirkón“ budú zaradený do výzbroje ruskej armády v rokoch 2018-2020. Rusko a Čína hľadali „asymetrickú zbraň“, ktorá bude schopná získať paritu alebo prevahu nad americkými lietadlovými loďami a chrániť krajiny proti jadrovému útoku cudzieho štátu. Hypersonické zbraň je „kvantovým skokom“ v tomto smere, zhŕňa autor The Washington Times.