Zástupca ruského ministerstva zahraničia uviedol, že Moskva zvažuje rôzne možnosti odpovede na najnovšie akcie Washingtonu, ktorý uzavrel a prehľadal ruskú diplomatickú misiu v Spojených štátoch.

Najmä, a to pri rešpektovaní zásady reciprocity, môže Rusko znížiť počet amerického diplomatického zboru na 300 ľudí, napísali The Washington Times.

Rusko hrozí vyhostením viac ako 150 amerických diplomatov v reakcii na nedávne uzavretie ruského konzulátu v San Franciscu, uviedli The Washington Times s odvolaním sa na a šéfa severoamerického odboru ruského ministerstva zahraničia Georgija Borisenko.

V súčasnej dobe tvorí americký diplomatický zbor v Rusku 455 ľudí, zatiaľ čo pred nútenou redukciou ich bolo viac než 1200. Diplomatická kríza začala v decembri 2016, kedy Obamova administratíva vyhnala niekoľko desiatok Rusov z USA kvôli obvineniu, že Rusko údajne zasahuje do amerických volieb. Moskva odpovedala znížením amerického zboru o 60% (avšak až viac ako pol roka, pretože očakávalo, že nová administratíva tieto kroky Obamu zmeni). Potom Spojené štáty uzavreli a prehľadali ruské konzuláty v San Franciscu.

V odpovedi na reakciu Ruska na nedávne akcie Američanov Borisenko povedal, že „v diplomacii existuje nerozbitná zásada reciprocity, a Američania sú si toho vedomí. Ak sa správajú týmto spôsobom, súhlasia, že môžeme konať zrkadlovo s ich zahraničnými zariadeniami v Rusku. Čo sa týka konkrétnych opatrení, budeme ich zvažovať a v prípade potreby budú uplatnené.“ V takom prípade môže byť počet amerických diplomatov v Rusku znížený na 300 alebo menej.

Naposledy sa Rusko rozčúlilo, že americké orgány dali dole a zhabali z ruských diplomatických zariadení ruské štátnej vlajky a označili to za „hanobenie štátnych symbolov“.

Americké ministerstvo zahraničia na tieto vyhlásenia doteraz neodpovedali, píše The Washington Times.