Starší článok z liberálneho denníka Washington Post (WP) prekvapujúco odsudzuje hnutie Antifa. Preto považujeme za užitočné priniesť tento názor našim obyvateľom. Aj tým, ktorí považujú WP za ikonu liberálnej scény, ktorá na Slovensku naopak hnutie Antifa podporuje.

Áno, Antifa je morálny ekvivalent neonacistov

Minulý víkend v Berkeley v Kalifornii skupina neokomunistických antifa – „antifašistov“ – kriminálnikov zaútočila na mierových demonštrantov na proteste „Nie marxizmu v Amerike„. Pritom používali palice, spreje so slzným plynom a bili ľudí doma vyrobenými štítmi s nápismi „Žiadna nenávisť.“

Washington Post (WP) hlási, ako jeden pokojný demonštrant „bol napadnutý piatimi členmi Antifa zahalenými do čiernych kukiel, každý z nich zúrivo kopajúci a udierajúci do človeka, ktorý sa zúfalo snažil chrániť.“ Republikánski členovia Berkeley College boli potom prenasledovaní násilníkmi z Antify, ktorí ich nasledovali na čerpaciu stanicu a požadovali, aby „vypadli z toho  [cenzurované]“ svojho auta a varovali: „Sme skutoční naštvaní na supermacistov a takýchto ľudí je u nás viac.

Organizátorka protestu proti marxizmu nie je bielou supremacistkou. Amber Cummingsová je samozvaná „transsexuálna žena, ktorá uznáva rozmanitosť“ a na Facebooku oznámila, že „akékoľvek rasistické skupiny ako KKK [a] neonacisti…nie sú vítané.“ Protest bol potrebný, povedala Cummingsová, pretože „Berkeley je základňou pre marxistické hnutie.

Antifa

„Berkeley je základňou pre marxistické hnutie,“ povedala Cummingsová,

Ako keby hnutie Antifa chcelo dokázal Cummingsovej názor, odpovedalo násilím a palicami – pretože ich definícia „fašizmu“ zahŕňa nielen neonacistov, ale aj každého, kto sa postaví proti ich totalitnému svetonázoru.

A aby bolo jasné: Totality sú definované práve tým, čo robia. Mark Bray, prednášajúci z Dartmouthu, ktorý obhajoval násilnú taktiku Antify, nedávno vysvetlil vo WP : „Prívrženci hnutia sú prevažne komunisti, socialisti a anarchisti„, ktorí veria, že fyzické násilie je „nielen eticky opodstatnené, ako aj strategicky účinné.“ Inými slovami,  nelíšia sa od neonacistov. Neonacisti sú násilnými obhajcami vražednej ideológie, ktorá zabila 25 miliónov ľudí minulého storočia.

Členovia Antify sú násilnými obhajcami vražednej ideológie, ktorá podľa “ Čiernej knihy komunizmu“ zabila 85 až 100 miliónov ľudí počas minulého storočia. Obe hnutia praktizujú násilie a hlásajú nenávisť. Sú morálne nerozoznateľné. Nie je žiadny rozdiel medzi tými, ktorí mlátili nevinných ľudí v mene ideológie Hitlera a Himmlera a tých, ktorí mlátili nevinných ľudí v mene ideológie Stalina a Dzeržinského.

Spojené štáty porazili v 20. storočí dve vražedné ideológie. Takže z pohľadu našich amerických spoluobčanov by mali byť odmietaní všetci tí, ktorí nosia heslá ľubovoľného hnutia – či už mávajú červenými vlajkami komunizmu alebo čiernymi vlajkami nacizmu. Napriek tomu sa takto nesprávame. Komunizmus sa dnes nepovažuje za zlo, ktoré je porovnateľné s nacizmom.

Ako nedávno poukázal Alex Griswold, New York Times zverejnil minimálne šesť komentárov, ktoré obhajovali komunizmus. Boli medzi nimi eseje, ktoré chválili Lenina ako ochrancu prírody, vysvetľovali, prečo stalinizmus inšpiroval Američanov a argumentovali tým, že boľševici boli v srdci romantickí a že ženy mal lepší sex za komunizmu. Je možné si predstaviť, že Times publikuje podobné veci o nacistoch?

Moja matka a starý otec bojovali počas druhej svetovej vojny s nacistami v Poľsku. Matkina rodina potom vydržala stalinistický teror, ktorý nasledoval potom, keď nacistická okupácia bola nahradená sovietskou nadvládou. Prepáčte mi, ak vidím malý morálny rozdiel medzi svastikou a kladivom a srpom. Oba symboly sú zlé a ich moderní priaznivci musia byť odsúdení – najmä keď sa odvážia páchať uprostred nás násilné činy pri presadzovaní svojich nenávistných vízií.

Ľavica, aj pravica majú zodpovednosť za politiku svojic vlastných hnutí. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia William F. Buckley exkomunikoval spoločnosť John Bircha, ktorá na rozdiel od serióznej pravice bola všeobecne považovaná za antisemitskú a hlásala bláznivé košpiračné teórie. Dnes je zodpovednosťou konzervatívcov robiť to isté s bielymi nacionalistami hnutia alt-right.

Ľudia na ľavej strane majú rovnakú zodpovednosť – zodpovednosť má niekoľko ľudí. V pondelok som požiadal kanceláriu šéfky demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosi (D-Calif.) aby vydala stanovisko, v ktorom by udalosti odsúdila. Na jej obhajobu treba povedať, že Pelosi vydala v utorok silné vyhlásenie a povedala : „Násilné činy v Berkeley o tomto víkende, spáchané ľuďmi, ktorí sa nazývajú Antifa, si zaslúžia jednoznačné odsúdenie a páchatelia by mali byť zatknutí a stíhaní. V Kalifornii, ako aj naprieč našim veľkým národom, máme hlbokú úctu k ústavnému právu na pokojný nesúhlas a slobodu prejavu. Nenásilie je základom tohto práva.

Antifa

Násilné činy spáchané ľuďmi, ktorí sa nazývajú Antifa, si zaslúžia jednoznačné odsúdenie a páchatelia by mali byť zatknutí a stíhaní. Máme hlbokú úctu k ústavnému právu na pokojný nesúhlas a slobodu prejavu. Nenásilie je základom tohto práva.

Bod pre Pelosi. Takže prečo to isté ešte neurobili ostatní lídri demokratov? Po udalostiach v Charlottesville médiá správne požadovali, aby prezident Trump a všetci republikáni odsúdili neonacistov a KKK. Takže kde sú výzvy, aby demokrati odsúdili hnutie Antifa – a brutálne verejné odsúdenie pre tých, ktorí tak neurobia?

Ak by neonacisti zahalení v čiernom zaútočili na mierových demonštrantov pri pochode „Nie rasizmu v Amerike“ v Berkeley, politici vo Washingtone by sa medzi sebou predbiehali, aby vyjadrili svoje znechutenie – a každý, kto by to neurobil, by bol odsúdený. Keď však neokomunisti spáchajú rovnaký druh násilia, ľavičiari sa cez to prenesú.

Tento postoj nesmie byť akceptovaný.

Zdroj: Washington Post, 30.08.2017