WASHINGTON POST: Obamov tajný boj za potrestanie Ruska pre Putinov volebný útok

Vlani v auguste sa do Bieleho domu dostala obálka s mimoriadnymi obmedzeniami pri manipulácii. Odoslaná kuriérom od CIA, mala iba pokyny ohľadne toho, že jej obsah sa ukáže iba štyrom osobám: prezidentovi Barackovi Obamovi a tradičným poradcom.

Vo vnútri bola spravodajská bomba, správa vychádzajúca zo získania informácii hlboko vo vnútri ruskej vlády, ktorá podrobne informovala ruského prezidenta Vladimíra Putina o tom, že sa priamo podieľa na kybernetickej kampani, ktorá narušuje a diskredituje prezidentskú súťaž v USA.

A šlo to ešte ďalej. Spravodajská služba zachytila ​​špecifické pokyny Putina týkajúce sa odvážnych cieľov operácie – poraziť alebo aspoň poškodiť demokratickú kandidátku Hillary Clinton a pomôcť vyhrať jej súperovi Donaldovi Trumpovi, píše Washington Post.

V tomto momente boli čoraz viac zjavné obrysy ruského útoku na voľby v USA. Hackeri s väzbami na ruské spravodajské služby prechádzali už viac ako rok prostredníctvom počítačových sietí Demokratickej strany a niektorých republikánskych systémov. V júli začala FBI vyšetrovanie kontaktov medzi ruskými úradníkmi a spolupracovníkmi spoločnosťami Trumpa. A 22. júla bolo skoro 20 000 odcudzených e-mailov z Národného výboru Demokratickej strany a následne uverejnených spoločnosťou WikiLeaks.

Bývalý americký prezident Barack Obama v roku 2016 schválil nasadenie kybernetických zbraní do infraštruktúrnych systémov Ruska, napísal The Washington Post.

Počas svojho vyšetrovania novinári zistili, že tieto zbrane sú „digitálnym ekvivalentom bomby“ a môžu byť spustené v prípade kritického zhoršenie vzťahov s Ruskom. Rozumie sa, že ich spustenie musí schváliť súčasný prezident osobne.

Ako povedal novinám jeden z bývalých amerických činiteľov, vyvinutá zbraň môže narušiť strategicky významné ruskej siete (komunikácia, elektrárne, rozvody vody a plynu, doprava atď.). Tieto technológie boli vytvorené americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou a môžu byť použité na diaľku.

Ako noviny poznamenali, Obamova administratíva sa dlho rozhodovala o reakcii na údajnú „ruskú intervenciu“ do vnútorných záležitostí krajiny, a obávala sa, že prípadné sankcie povedú k opačnému efektu. Rovnako nechcela ovplyvniť výsledok volebnej kampane a „utlmiť“ očakávané víťazstvo Hillary Clintonovej.

Podľa denníka Washington Post sa kybernetická operácie teraz nachádza v ranej fáze, pretože sa jej vývoj spomalil po zvolení Donalda Trapma americkým prezidentom. V tejto dobe sa činitelia zamerali na prípravu opatrení, ktoré zabraňujú Trumpovi zrušiť iniciatívy predchodcu.

Predtým The New York Times uviedli, že Obama podmienil použitie kyberzbrane Washingtonom na základe princípu „eskalácie prevahy“. Jednalo sa o potenciálnu záruku, ktorá by USA dala možnosť ukončiť konflikt podľa jej vlastných podmienok.


Publikovaný

v

,

od

Značky: