Vyberte položku Stránka

Vlastník reťazcov Kika je kvôli účtovnému škandálu v problémoch

Vlastník reťazcov Kika je kvôli účtovnému škandálu v problémoch

Účtovné škandály maloobchodnej firmy Steinhoff International sa prehlbujú. Firma, ktorá v Českej a Slovenskej republike vlastní nábytkársky reťazec Kika, dnes varovala, že zrejme bude musieť preúčtovať nielen výsledky za minulý a predvlaňajší rok, ale aj výsledky za rok 2015, a možno aj skoršie údaje.

Steinhoff vlastní viac ako 40 maloobchodných značiek, vrátane obchodných reťazcov Conforama, Mattress Firm či Poundland. Spoločnosť teraz bojuje o svoje prežitie, keď minulý mesiac odhalila nezrovnalosti v účtovníctve za rok 2016 a rozlúčila sa s generálnym riaditeľom.

Po odhalení nezrovnalostí oznámila, že odkladá zverejnenie výsledkov hospodárenia za rok 2017, pokiaľ nebude dokončené vyšetrovanie. Akcie firmy odvtedy klesli o viac ako 90 percent a trhová hodnota firmy sa znížila o miliardy dolárov. Kontrola vykonaná účtovná firmou PwC naznačila, že účtovné nezrovnalosti sa zrejme objavili už pred rokom 2015. „Aj keď vnútorná kontrola a vyšetrovanie účtovných nezrovnalostí neboli ešte dokončené, bude pravdepodobne potrebné prepracovanie účtovných závierok aj pre roky do roku 2015,“ uviedla firma vo vyhlásení. Informuje český ekonomický portál E15.cz

Firma v decembri varovala, že odhalila vo svojej súvahe dieru vo výške dvoch miliárd eur. Od tej doby tiež oznámila, že jej boli pozastavené alebo zrušené niektoré úvery a jej dlh činí desať miliárd eur, napísala agentúra Reuters.

Firma je tiež v Nemecku od roku 2015 vyšetrovaná kvôli účtovnému podvodu. Koncom roku 2015 firma presunula hlavná obchody so svojimi akciami z burzy v Johannesburgu na frankfurtskú akciovú burzu. Podľa prokuratúry sú bývalí a súčasní manažéri firmy podozriví, že nadhodnocovali príjmy v dcérskych spoločnostiach.

Steinhoff uviedol, že vyšetrovanie v Nemecku sa týka toho, či sú príjmy správne zaúčtované a či boli správne vykázané zdaniteľné zisky.

Agentúra Moodys Investors Service minulý týždeň znížila rating spoločnosti hlbšie do neinvestičného pásma, tzv. Junk. Varovala, že firma by mohla mať problémy so splácaním alebo refinancovaním dlhu, ktorý bude splatný v tomto roku.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Pin It on Pinterest

Share This