Španielska polícia dnes vykonala raziu v centre pre telekomunikácie a informačné technológie (CTTI) katalánskej vlády, informoval denník La Vanguardia. Polícia ani španielske ministerstvo vnútra zásah ale zatiaľ nepotvrdili. Španielska vláda dnes tiež informovala, že polícia znemožnila prístup do 1300 škôl, ktoré boli určené pre konanie referenda.

Podľa denníka sa prekvapivá akcia odohrala ráno a cieľom bolo vynútiť rozhodnutie katalánskeho najvyššieho súdu odstaviť informačné služby, ktoré by mohli byť použité pri organizovaní nedeľňajšieho referenda o katalánskej nezávislosti.

Polícia údajne uzavrela 29 aplikácií a systémov, ktoré boli určené pre digitálne hlasovania a sčítania hlasov. Španielskej polovojenskej policajnej civilnej stráži (Guardia Civil) sa tak zjavne podarilo prekaziť „plán B“ katalánskej vlády, totiž umožniť hlasovanie v nelegálnom referende elektronickou cestou, poznamenala agentúra APA.

Katalánsky najvyšší súd v piatok nariadil napríklad spoločnosti Google, aby odstránila zo svojej ponuky aplikáciu používanú katalánsku vládou na šírenie informácií o referende.

Španielska polícia tiež uzavrela väčšinu z 2315 škôl, ktoré mali poslúžiť ako hlasovacie miestnosti pri referende. Podľa vládneho zdroja, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, ďalších 163 škôl obsadili občania. Tí sa svojou prítomnosťou snaží polícii znemožniť vypratanie a uzatvorenie školských budov do nedeľného rána, ako to nariadil šéf katalánskej regionálnej polície. Mnohí podporovatelia referenda dokonca v školách prenocovali.

Väčšina Kataláncov si referendum želá, ale podľa posledných prieskumov by pre nezávislosť ekonomicky najsilnejšieho regiónu Španielska hlasovalo len 44 percent ľudí.