VIEME PRVÍ A VČAS: Trump chce vojnu s Iránom, varuje bývalý agent CIA a komentátor The American Conservative Magazin Philip Giraldi

Americké vyhlásenie o údajných sýrskych plánoch nasadiť chemické zbrane má otestovať, ako ďaleko môžu Spojené štáty zájsť, bez toho aby Irán reagoval. Myslí si to bývalý agent CIA a a komentátor The American Conservative Magazin Philip Giraldi, informuje Sputnik.

Dôkazy chýbajú

V danom prípade by Spojené štáty mali poskytnúť dôkaz, keďže všetky obvinenia z údajného plánovania chemického útoku sa očividne zakladajú na veľmi špekulatívnym tvrdení, že vláda v Damasku je zodpovedná za predchádzajúce údery, pri ktorých boli použité chemické zbrane, odpovedá Giraldi na otázku, čo si myslí o tom, že americké ministerstvo zahraničia napriek početným výzvam zatiaľ nepredložilo žiadny konkrétny dôkaz pre tvrdenie Bieleho domu.

„Je tu podstatná debata o tom, či sa na tom (sýrska) vláda podieľala,“ pokračuje bývalý agent. Dodáva, že v skutočnosti majú väčšiu motiváciu k nasadeniu chemických zbraní povstalci, ktorí navyše kontrolujú oblasti, kde k útokom došlo.

Súhlasil by teda Giraldi s ruskými obvineniami, že Spojené štáty jednoducho hľadajú zámienku pre rozsiahlejšie vojenskú akciu proti Sýrii?

„Bol som šokovaný, keď som čítal túto pasáž v poslednom demarši americkej vlády. Je proste šokujúce prezentovať to spôsobom, aký zvolila americká vláda, ktorá je v Sýrii nelegálne, ohrozuje legálnu sýrsku vládu a legálnych spojencov sýrskej vlády, Irán a Rusko,“ odpovedá niekdajší pracovník CIA.

Situácia mu evokuje provokáciu, ktorá má ukázať, ako ďaleko môžu Američania v tomto zájsť v nádeji, že dôjde k nejakej reakcii zo strany Iránu, ktorá by prípadne mohla viesť k americko-iránskej vojne, o ktorú – podľa názoru Giraldiho – súčasná administratíva vo Washigntonu usiluje.

Rusko americké hrozby Sýrii odsúdilo ako neprijateľné a ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyzval svoj americký náprotivok, Rexa Tillersona, aby sa vyhol provokáciám ohľadom Sýrie, avšak podľa bývalého agenta problém spočíva v tom, že americké ministerstvo zahraničia o mnohých veciach v tomto ohľade nerozhoduje.

Veľká záhada

„V USA sú správy, že ako ministerstvo zahraničia, tak ministerstvo obrany zaiste nič nevedeli o tomto poslednom komentári z Bieleho domu, že príde tvrdá odveta a tiež o spojení Iránu a Ruska so sýrskou vládou,“ poukazuje Giraldi.

Dodáva, že oba rezorty vedeli len málo, ak vôbec niečo a tvrdenie, že USA konajú a snažia sa problém vyriešiť diplomaticky, je takisto lživé, keďže neexistuje žiadny dôkaz o nejakom efektívnom diplomatickom rokovaní.

Ďalej je tu podľa niekdajšieho príslušníka CIA otázka motívu. Tvrdí, že sýrska vláda nemá žiadny motív na použitie chemických zbraní, pretože vo vojne víťazí aj bez nich. „A sú to rebeli, kto má podstatný motív k nasadeniu chemických zbraní,“ poukazuje Giraldi a očakáva, že teraz, po vyhlásení Bieleho domu, sa povstalci budú snažiť nájsť spôsob, ako použiť chemické zbrane a viniť z toho sýrsku vládu.

„Je to veľká záhada, že?“ odpovedá vyslúžilý agent na otázku, prečo sa o tomto nevedie hlbší medzinárodný dialóg. Domnieva sa, že v Európe a Spojených štátoch pracujú médiá a vlády „ruka v ruke“. Médiá tak prijali v tejto otázke istý výklad, podobne ako v prípade ruských zásahov do volieb na Západe, deklaruje Giraldi.

„Skutočnosťou je, že na tom nič nezmení,“ usudzuje bývalý pracovník CIA. Dodáva, že pre médiá a západné vlády je použitie chemických zbraní zo strany Asadova režimu faktom, hoci nikdy nedošlo k predloženiu žiadnych dôkazov.


Publikovaný

v

,

od

Značky: