Republikánsky senátor John McCain v roku 2012 previedol takmer 9 miliónov dolárov z nevyčerpaných finančných prostriedkov z jeho neúspešnej prezidentskej kampane v roku 2008 na novú nadáciu nesúcu jeho meno, McCainov inštitút pre „medzinárodné vedenie“.

Inštitút má slúžiť ako „dedičstvo“ pre McCaina a „venuje sa presadzovaniu ľudských práv, dôstojnosti, demokracie a slobody„. Je to nezisková nadácia s oslobodením od dane s aktívami vo výške 8,1 milióna dolárov a spojená s Arizonskou šátnou univerzitou.

Konzervatívni a liberálni kritici však veria, že inštitút je pre McCaina veľkým konfliktom záujmov, píše DAILY CALLER.

Kritici sa obávajú, že darcovia ústavu a osobné vedenie McCaina v exkluzívnej organizácii „Sedona Forum,“ sa podobajú na skvelú Clintonovu globálnu iniciatívu (CGI), ktorá každoročne zmiešavala osobitné záujmy a silných politických hráčov v údajných systémoch platieb zo zahraničia.

Inštitút priznal príspevky vo výške 100 000 dolárov od miliardára liberálneho aktivistu Georgea Sorosa a z Tenea, ziskovej spoločnosti spoluzaloženej Doug Bandom, bývalým spolupracovníkom prezidenta Billa Clintona. Teneo už dlho pomáhal obohacovať Clintona dojednávanim lukratívnych prejavov a obchodných dohôd.

A Bloomberg uviedol v roku 2016 informáciu o darcovstve zo Saudskomej Arábie vo výške 1 milión dolárov, príspevok, ktorý McCainov inštitút odmietol verejne vysvetliť.