Poriadková polícia musela v sobotu zasahovať v severofrancúzskom prístave Calais, kde sa medzi sebou stretla asi stovka afrických imigrantov vyzbrojených palicami a kameňmi, informuje The LOCAL.

Bitky Eritrejčanov s Etiópčanov zanechali 16 zranených

V hromadnej potýčke sa stretli imigranti z Etiópie s utečencami zo susedného severoafrického štátu Eritrea. Výsledkom bojov je 16 zranených a asi 10 najdivokejších násilníkov bolo zatknutých. Oznámil to pre tlačovú agentúru AFP zástupca polície Etienne Desplanques.

„Dohromady 16 migrantov bolo odvezených so zraneniami do nemocnice. V 15 prípadoch sa jedná o menšie úrazy, ale jeden hospitalizovaný má vážnejšie poranenia hlavy, „povedal Desplanques.

Policajt ďalej doplnil, že v priemyselnej zóne v Calais musela byť nasadená poriadková polícia na rozohnanie bitiek medzi Eritrejci a Etiópčanov. Počas pol dňa sa podarilo situáciu dostať pod kontrolu.

Už v piatok došlo k potýčkam pri vydávaní jedla

Severofrancúzske mesto Calais už niekoľko rokov priťahuje imigrantov a utečencov najmä z afrických krajín, ktorí dúfajú, že sa odtiaľ cez prieliv La Manche dostanú do Veľkej Británie. V októbri minulého roka tu Francúzsko zlikvidovala neslávne známy tábor zvaný „Džungľa“. V nedôstojných podmienkach v ňom pobývalo asi 6000-8000 utečencov, z ktorých väčšina bola odtiaľ rozmiestnená do utečeneckých centier po celej krajine.

V súčasnosti sa odhaduje počet migrantov v Calais a jeho okolie na 400 až 600 ľudí.

K prvým násilnostiam medzi Eritrejcami a Etiópčanmi došlo už počas piatkovej noci. Podľa oznámenia polície ich spôsobili spory kvôli rozdeľovanie jedla miestnymi charitatívnymi organizáciami. Bolo pritom ľahko zranených deväť osôb.

Zástupca primátora Calais Philippe Mignonette k tomu doplnil, že na rozohnanie piatkových stretov bezpečnostné sily museli použiť slzný plyn. „Čo sa týka násilností, tak behom posledných 12 hodín došlo k ich eskalácii,“ povedal Mignonette pre agentúru AFP.