OSN apeluje na Európu, aby pomohla Taliansku s utečencami. Len za víkend sa k brehom Talianska dostalo asi 12 tisíc utečencov a podľa zástupcov OSN je situácia tragická a treba naliehavo zaviesť distribučný systém. Informuje Al-Jazeera.

Agentúra OSN pre utečencov vyvíja tlak na Európu, ktorá by mala pomôcť Rímu vyriešiť „rozvíjajúcu sa tragédiu“, kedy desiatky tisíc imigrantov a utečencov zaplavujú brehy Talianska. Táto výzva prichádza vo chvíli, kedy majú ministri vnútra Francúzska, Nemecka a Talianska v Paríži diskutovať o „koordinovanom prístupe“ a pomôcť Rímu.

Taliansko podľa OSN potrebuje viac medzinárodnej podpory, aby sa vyrovnala s rastúcim počtom ľudí, ktorí sa vydávajú na nebezpečnú cestu cez stredomorie do Európy, uviedol taliansky diplomat a Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.

„To, čo sa deje priamo pred našimi očami v Taliansku, je rozvíjajúca sa tragédia. V priebehu víkendu priplávalo k pobrežiu 12 600 migrantov a utečencov. Odhadom 2030 ľudí prišlo od začiatku roka o život, „pripomenul čiernu štatistiku komisár. Taliansko podľa jeho slov „hrá svoju rolu“ pri prijímaní zachránených a ponúka ochranu tým, ktorí ju potrebujú.

„Tieto snahy musia pokračovať a posilňovať. Ale nemôže to byť len taliansky problém, “ tvrdí OSN.

Minulý týždeň Taliansko pohrozilo, že zatvorí svoje dvere ľuďom, ktorí prichádzajú na lodiach patriacich iným krajinám než Taliansku. Európa sa podľa jeho slov musí plne zapojiť do „naliehavého distribučného systému“ imigrantov a utečencov a rozšíriť legálne kanále tak, aby mohli byť imigranti prijímaní.

Vyzval tiež k väčšiemu medzinárodnému úsiliu v snahe o riešenie príčin migrácie, ochranu ľudí a boju proti obchodovaniu s ľuďmi.

Len od začiatku roka už do krajiny po mori dorazilo 83 650 osôb, čo je nárast o 20 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Taliansko má pre ubytovanie imigrantov vyčlenených 200 tisíc miest a tieto kapacity sú už takmer úplne vyčerpané.

Mnoho ľudí, ktorí prichádzajú, potrebuje zdravotnú starostlivosť a podporu. Veľké percento z nich sú deti bez sprievodu a obete sexuálneho násilia, hovorí OSN.

Počet osamelých detských imigrantov vzrástol dvojnásobne medzi rokmi 2015 a 2016 a na konci minulého roka predstavoval 25,846 osôb.