Maďarský premiér Viktor Orbán opäť ostro kritizoval Európsku úniu a Nemecko za prístup k utečeneckej kríze. Vysvetlil tiež, prečo ho údajne nemá rád miliardár George Soros. Text jeho posledného prejavu zverejnil úrad maďarskej vlády na svojich stránkach.

Orbán varuje, že „v tejto chvíli sme uprostred dvoch debát, ktoré môžu určiť budúcnosť Európy na celé desaťročia – nenávratne a trvalo“.

Poukázal na to, že mnohé krajiny trápi vysoká nezamestnanosť a že prácu hľadajú predovšetkým mladí ľudia. Dodal, že len zlomok prisťahovalcov si bol schopný nájsť prácu.

Úsilie tých, ktorí volajú po solidarite a vyžadujú plnenie kvót na usadzovanie imigrantov vo všetkých krajinách bloku – alebo dokonca navrhujú sťahovanie celých dedín imigrantov – označil za „Everest šialených nápadov“. Títo ľudia podľa neho očakávajú spoluprácu aj od tých krajín, ktoré nikdy imigrantov do Európy nepozvali.

Orbán tiež povedal, že nechce byť zapojený do „nemeckých pokusov o falšovanie dejín“, pretože práve Nemecko je podľa neho zodpovedné za to, že boli v roku 2015 do Európy imigranti hromadne púšťaní. „Multikulti veľkolepo zlyhalo,“ uviedol s tým, že všetky členské štáty EÚ, vrátane Maďarska, za to teraz majú platiť.

Maďarsko podľa jeho slov odporúča, aby prisťahovalci neboli distribuovaní v rámci Európy, ale aby boli z Európy transportovaní preč.

„My, ktorí chceme Európu národov, nie sme euroskeptici,“ zdôraznil premiér. „Sme eurorealisti, ktorí chcú postaviť Európsku úniu na originálnych, pevných základoch – nie na piesku,“ odmietol kritiku zo strany niektorých štátov EÚ.

V tej súvislosti spomenul aj meno filantropa a miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa, ktorý podľa jeho slov plánuje každý rok usadiť v Európe jeden milión migrantov pochádzajúcich z odlišného kultúrneho prostredia, a to aj napriek tomu, že je to proti vôli väčšiny európskych občanov.

Orbán poznamenal, že ak Soros naozaj chce pomôcť, mal by použiť svoje peniaze tam, kde je to potrebné. Soros je však podľa neho len „špekulant prevádzkujúci rozsiahlu mafiánsku sieť, ktorá ohrozuje mier a budúcnosť Európy“. Pre neho je migrácia dobrý obchod – a bol by ešte lepší ak by sme sa prestali brániť, tvrdí premiér.

„Dôvod, prečo je tak naštvaný na Maďarsko – a mňa osobne – je to, že stojíme v ceste jeho veľkému plánu a jeho veľkému podnikateľskému projektu,“ tvrdí Orbán s tým, že „Maďarsko nenechá Sorosa, aby sa smial ako posledný“.

Žiadny národ podľa neho nemôže rozkazovať ostatným, s kým by mali ľudia žiť bok po boku vo vlastnej krajine. Len tak podľa neho môže byť národ suverénny. Maďari podľa Orbána nelegálnych imigrantov jednoducho nechcú. „Nechcú ani jedného, ​​ani dočasne, alebo akokoľvek inak,“ upozornil s tým, že sa naopak zhodujú, že by utečenci nemali voľne prechádzať krajín, ale že by mali byť držaní úrady, než budú posúdené ich žiadosti.

Volal tiež po potrestaní tých, ktorí sa snažia pomáhať nelegálnemu prisťahovalectvu a ktorí popularizujú prevádzačov a ilegálnu imigráciu. Spomenul pritom organizácie financované zo zahraničia, ktoré podľa neho pôsobia ako „trójsky kôň pre nelegálnu migráciu a následný terorizmus“. Prevádzači a mimovládne organizácie podľa jeho slov tvoria „kolektívne mafiánsku sieť“.