Najviac fascinujúci výsledok nedeľného kola miestnych volieb v Taliansku bol „chudobný prejav“ Päťhviezdičkového protestného hnutia Beppe Grila. Strana, ktorá pred pár rokmi preformátovala taliansky politický systém, sa dostala do druhého kola len v jednom z hlavných miest, kde sa konali voľby – vrátane Janova, ktorý je domov jeho zakladateľa, komedianta Beppe Grillo. Výsledky tak ukazujú, že protestná komunita voličov v Taliansku oslabuje, či dokonca sa rozpadá a nasleduje tak scenár krajín ako je napríklad Holandsko s premiérom Rutte.

Kto je naväčším prekvapením?

Nikto iný ako matador a fénix talianskej politiky Silvio Berlusconi, informuje Bloomberg.

Bloomberg príše, že  najzaujímavejším príbehom z nedeľného hlasovania nie je „údajný zánik Grilla„, ale návrat fénixa talianskej politiky, Silvia Berlusconi.

Jeho stredo-pravicová koalícia to úspešne dotiahla na dvojku v talianskej politike v niekoľkých mesiacoch pred blížiacimi sa všeobecnými voľbami Talianska.

Nie je pochýb o tom, že nedeľný výsledok bol sklamaním pre Päťhviezdičkové hnutie Grilla. Naozaj existuje veľa dobrých dôvodov, prečo sú z nich Taliani unavení: Voliči totiž majú skúsenosti s ich riadením Ríma resp. Turína a nekompetentnosť protestného Grilla je ich najväčším sklamaním. Navyše reálne ekonomické oživenie v celej eurozóne berie vietor z plachiet populistických strán vrátane piatich hviezd Grilla, dodáva Bloomberg.

Skutočná lekcia z nedeľného miestneho hlasovania pochádza z inej strany politického spektra. Stredo-pravicová koalícia Forza Italia a Severná liga sa vrátila späť a teraz vyzerá ako vážny kandidát v parlamentných voľbách a konkurent uskupeniu bývalého premiéra Renziho. Osemdesiatročný Berlusconi opať vstal z popola ako bájny vták Fénix, a to aj napriek odsúdeniu za daňové podvody, čo komplikuje aj situáciu so zostavením spoločnej kandidátky do parlamentných volieb s Ligou Svere. A čo spôsobuje Berlusconiho opätovný návrat? Bloomberg to pripisuje jeho charakterovej črte bojovníka.