Americká centrálna banka (Fed) podľa očakávania tento rok druhýkrát sprísnila menovú politiku. Základnú úrokovú sadzbu, ktorá určuje úverové náklady v najväčšej svetovej ekonomike, zvýšil menový výbor Fedu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 1,00-1,25 percenta. Výbor tiež po svojom zasadnutí oznámil, že ešte tento rok začne obmedzovať portfólio dlhopisov, ktoré nakupoval v minulých rokoch v záujme podpory ekonomiky po finančnej kríze a recesii.Informuje Bloomberg.

Fed tiež zopakoval, že v tomto roku chce zvýšiť základnú sadzbu celkovo trikrát. Trajektóriu ďalšieho vývoja sadzieb od budúceho roku nezmenil a naďalej považuje tri percentá za dlhodobo ekonomicky neutrálnu sadzbu. Fed začal zvyšovať úrokové sadzby z takmer nuly v decembri 2015 a vrátane dneška urobil takýto krok už štvrtýkrát.

K pozvoľnému pritvrdzovania menovej politiky Fed núti najmä vývoj na trhu práce, kde miera nezamestnanosti klesla na šestnásťročne minimum 4,3 percenta.

Po slabom prvom štvrťroku sa v poslednej dobe objavili aj známky zrýchlenia ekonomického rastu, čo by potvrdzovalo predpoklady Fedu o dočasnom charaktere zimného útlmu. Fed dnes konštatoval, že ekonomika rastie umierneným tempom, trh práce je stále silnejší a nedávne oslabenie inflácie je len prechodné.

Šéfka Fedu Janet Yellenová vyjadrila na tlačovej konferencii po zasadnutí dôveru v priaznivý vývoj ekonomiky, ktorý by mal umožniť ďalšie normalizáciu menovej politiky po ére rekordne nízkych úrokov a masívnych podporných nákupov dlhopisov. „Vývoj ekonomiky by mal naďalej oprávňovať k zvyšovaniu sadzieb,“ povedala.

Inflácia zostáva pod cieľovou úrovňou Fedu a jej medziročná miera minulý mesiac podľa dnešných štatistík prvýkrát za šesť mesiacov zostúpila pod dve percentá. Spolu so slabými údajmi o spotrebiteľskom dopyte to podľa analytikov naznačilo, že ďalšie zdražovanie úverov by mohlo byť pomalšie.

Krokom sa Fed vrátil do širšieho pásma, v ktorom zvyčajne operoval v minulých desaťročiach, než základnú sadzbu za finančnej krízy v roku 2008 zrazil v podstate na nulu a začal ekonomiku podporovať aj nákupmi dlhopisov. Od tej doby hodnota federálnych dlhopisov a ďalších cenných papierov v bilancii Fedu  sa rozrástla na zhruba čtvornásobných 4,5 bilióna USD.

Fed predložil plán znižovania tejto bilancie formou postupného obmedzovania doterajšej praxe reinvestícií príjmov zo splatených dlhopisov do nákupov ďalších cenných papierov. Spočiatku sa toto portfólio bude znižovať maximálne o desať miliárd dolárov mesačne a do 12 mesiacov sa tempo jeho obmedzovania zvýši až na 50 miliárd USD, uviedol Fed.

Znižovanie portfólia dlhopisov by mohlo viesť k zvyšovaniu hladiny dlhodobých úrokových sadzieb, ktorú určujú práve výnosy dlhopisov.

Ekonómovia Fedu taktiež predložili najnovšie makroekonomické prognózy. Ekonomika USA by tento rok mala vykázať rast o 2,2 percenta, čo je mierne rýchlejšie tempo, než Fed čakal v marci. Odhad inflácie však Fed znížil na 1,7 percenta z doterajších 1,9 percenta.