V minulých dňoch sa odohralA dráma v Juhočínskom mori, ktoré mohlo bezpochyby prerásť do konfliktu nevídaných rozmerov. píše RIA NOVOSTI.

Čínske vojnové lode a stíhačky sa stretli s americkým torpédoborcom USS Stethata, ktorý vstúpil do vôd sporných ostrovov Sisa (Paracelské ostrovy) v Juhočínskom mori, ktorý Peking považuje za svoje vlastníctvo. Americká loď sa pod tlakom vzdialila.

Uviedlo to čínske ministerstvo zahraničia, a obvinilo Washington z porušovania čínskej zvrchovanosť, pričom ministerstvo obrany označilo správanie americkej vojenskej lode za „závažný trestný čin“.

„Druhého júla americký torpédoborec USS Stethata neoprávnene vstúpil do vôd čínskych ostrovov Sisa. Čína okamžite poslala vojnové lode a stíhačky, aby varovali americkú loď a vytlačili ju z teritoriálnych vôd, „citovala vyhlásenie čínskej ministerstva zahraničia RIA Novosti.

Čína vyjadrila ostrý protest v súvislosti s akciami zo strany USA, a označila zakotvenie torpédoborce amerického námorníctva vo vodách sporných ostrovov za vážnu politickú a vojenskú provokáciu, ktorá ohrozuje infraštruktúru a personál na ostrovoch.

„Ostrovy Sisa sú čínskym teritóriom. Spojené štáty pod zámienkou práporu „slobodnej plavby“ opäť poslala vojnovú loď, ktorá nelegálne vstúpila vôd čínskych ostrovov Sisa, porušili zákony Číny a príslušné pravidlá medzinárodného práva, hrubo porušili čínsku zvrchovanosť, a podkopali mier, bezpečnosť a poriadok v týchto vodách, „poznamenalo čínske ministerstvo zahraničných vecí a vyzvalo USA na zastavenie takýchto akcií. Čínske ministerstvo obrany potom plavbu USS Stethata vyslovene označilo za „závažný trestný čin“.

Američania naopak tvrdia, že konajú v rámci medzinárodného práva. „Spojené štáty budú lietať, plávať a pôsobiť všade tam, kde je to dovolené podľa medzinárodného práva“, a že Washington bude aj naďalej využívať právo na „slobodu plavby“ v Juhočínskom mori, vyhlásilo americké ministerstvo zahraničia.