Koalícia dvoch strán, Hnutie piatich hviezd (M5S) a Liga (predtým Liga Severu) sa môže stať precedensom nie len pre Taliansko, ale aj pre celú Európsku úniu. Tieto dve politické strany, ktoré mainstreamové médiá často označujú za populistické (na jednej strane anarchisticky naladené M5S, na strane druhej krajne pravicová Salviniho Liga), sú pripravené podpísať koaličnú zmluvu a „dať“ Taliansku novú vládu.

Spolu M5S a Liga v marcových voľbách dostali polovicu všetkých hlasov a tento výsledok politickí komentátori označovali za vzburu a prejav nedôvery voči talianskej politickej scéne, ktorá dominovala od začiatku 90. rokov minulého storočia. Krátko po voľbách sa Liga a M5S pokúšali dohodnúť s niektorou z tradičných politických strán, lenže neúspešne. Prešli dva mesiace, a práve tieto dve „antimainstreamové“ strany sú blízko k koaličnej dohode.

Ešte rok-rok a pol dozadu si takýto scenár nikto nemohol ani len predstaviť. Aj samotní lídri M5S a Ligy sa jeden o druhom vyjadrovali v nie príliš priateľskom duchu. Napriek tomu dokázali nájsť spoločnú reč a v Európe môže vzniknúť vláda idúca proti dlhoročne zaužívanému politickému kurzu.

Hovoriť o možnosti východu Talianska z EÚ zatiaľ netreba, no obe strany demonštrujú vzájomnú solidaritu v otázkach migrácie a sú pripravené zastaviť bruselský diktát. Napriek všetkým predsudkom, ktoré existujú voči talianskej politike, nie je možné podceniť význam Talianska pre EÚ, pretože je treťou európskou ekonomikou (neberúc do úvahy Veľkú Britániu).

Kameňom úrazu sa môže stať post premiéra – Salvini aj Di Maio si robia zálusk na túto funkciu, a ak nedokážu prísť nájsť riešenie Taliansko pravdepodobne čakajú predčasné voľby. Tým by sa potešil veterán talianskej politiky, 81-ročný Silvio Berlusconi, ktorý bol nedávno zbavený obvinení z finančných podvodov, a ktorý ešte ani zďaleka nepovedal posledné slovo. Možno práve „strach“ z Berlusconiho návratu sa stane katalyzátorom rokovaní medzi Salvinim a Di Maiom.