Vyberte položku Stránka

V moskve sa budú konať 8. septembra komunálne voľby. Pôjde v nich o 45…

V moskve sa budú konať 8. septembra komunálne voľby. Pôjde v nich o 45…

V moskve sa budú konať 8. septembra komunálne voľby. Pôjde v nich o 45 miest v moskovskom snemu, avšak volebná komisia už vylúčila kandidatúru ľudí z okruhu Navalného.

Dôvodom bolo, že kandidáti majú predložiť predpísaný počet podpisov priaznivcov a komisia kandidátov vyraďovala kvôli tomu, že v zoznamoch boli údajne nezrovnalosti. O možnosť usilovať sa o kreslo na radnici prišiel predák strany Jabloko Sergej Mitrochin, bývalý opozičný poslanec Dmitrij Gudkov či blízka spolupracovníčka Navaľného Ljubov Sobolová.

Následne Navaľnyj a ďalší vyzvali na protesty. Minulú sobotu prišlo na zhromaždenie s povolením úradov, 12.000 ľudí. Akcia sa zaobišla bez incidentov.

Včera vyšli demonštranti do ulíc opäť, tentoraz však už bez povolenia. Ich počet polícia odhadla na 3500 osôb, podľa organizátorov prišlo najmenej 5000 ľudí. Podľa dopisovateľa denníka Kommersant, ktorý bol na mieste protestov, sa zúčastnilo demonštrácie najmenej 6000 ľudí.

Moskovský starosta Sergej Sobjanin uistil, že poriadok bude v Moskve zaistený podľa platných zákonov. Podľa agentúry Reuters policajti ľudí zatýkali ešte pred začatím akcie a nakladali ich do pristavených autobusov. V Moskve boli kvôli protestu posilnené bezpečnostné opatrenia, ešte pred protestom robila polícia aj domové prehliadky.

Demonštrantom sa podarilo nakrátko zastaviť dopravu na rušnej magistrále Sadovoje kolkoch, ktorá vedie dopravu okolo centra mesta.

Účastníci protestu volali na policajtov „Hanba“ alebo „Chceme slobodné voľby“. „Celý život som sa bála, ale už to stačí. Keď budeme sedieť doma, nič sa nezmení, „povedala agentúre AFP šesťdesiatosemročná účastníčka protestu Jelena Rastovková.

Podľa agentúry TASS, ktorá sa odvoláva na políciu, skončilo v celách celkom 1074 ľudí, server OVD-Info uvádza 1067 zatknutých.

Vo väzbe skončil tiež Ilja Jašin, spolupracovník zavraždeného opozičného predáka a bývalého vicepremiéra Borisa Nemcova.

Medzi tými, ktorí sa dnes ocitli v autobuse, boli aj vyradení kandidáti vrátane Gudkova a Sobolovej. Gudkov v piatok vyhlásil, že dnešná akcia bude mať širší rozmer, než sú komunálne voľby. „Ide o to zistiť, či je možné v dnešnom Rusku prevádzkovať politiku legálne,“ povedal.

https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2019/07/27/807451-glavnoe

KOMENTÁR SLOBODNÉHO VÝBERU
==============================

V Rusku je z dôvodov bezpečnosti zakázané konanie aktivít na verejnom priestranstve bez povolenia úradov. Toto využívajú aktivisti, ktorí organizajú tieto akcie skoro zásadne bez povolenia a následky sú potom označované ako dôkaz brutality režimu. Pred prezidentskými voľbami napríklad Navaľnyj dostal povolenie na jedno miesto, ale to by nevyvolalo žiadnu odozvu. Preto vyzval na stretnutie na inom mieste, kde účastníkov zatkla polícia. Opäť to bolo prezentované ako Putinov teror

Nevieme, či skutočne došlo k vyradeniu kandidátov oprávnene. V normálnej krajine by o veci rozhodoval súd. Ale v dnešnom svete nie je nič ako sa zdá. Vzhľadom na model škandalizácie a snahy o prezentácie za každú cenu, nemožno vylúčiť ani možnosť, že aktivisti chladne kalkulovali s vylúčením ako zámienkou na organizáciu protestov.

Možnosť manipulácie s hlasmi zo strany aktivistov je možno pritiahnutá za vlasy. Kde inde by mali liberáli nejakú podporu ako v Moskve, kde je najväčší počet mimovládok na meter štvorcový, kde sa koncentruje liberálna elita pohŕdajúca plebsom a kde je reálna možnosť aby sa do snemu dostali. Naviac, ako sa ukázalo vo voľbách gubernátorov, nezávislí, alebo opoziční kandidáti dokážu poraziť aj vládou podporovaných politikov.

Zároveň si však aktivisti odporujú. Ak je režim všemocný a kontroluje všetko, jednoduchšie by bolo zmanipulovať voľby, minimálne cez podporu kampane, kde by kandidáti podporovaní systémom dostali neobmedzené prostriedky. Pre režim, ktorý sa snaží o totálnu kontrolu je nevhodné, aby dostali ľudia zámienku na vyjdenie do ulíc.

Toto sa snaží vysvetliť komentár BBC, ktorý tvrdí, že podpisy vraj zbierali toxickí zberači najatí vládou, aby do nich zaviedli falošné údaje. Táto verzia však, jemne povedané, kríva, keďže na možnosti, ktoré má vláda k dispozícii je počet odhalených podvodných aktivít relatívne malý. https://www.bbc.com/russian/features-49127945

Spomínaný komentár ďalej tvrdí, že polícia vstupuje do súkromných priestorov bez prítomnosti advokáta a zabavuje veci. To vyzerá ako vážne previnenie, ale taká je predsa prax všade vo svete.

BBC chce tiež od ruskej vlády odpoveď, či je pravda, že vláda (vraj podľa insiderov) rozhodla o nepripustení kandidátov na voľby. Len pripomenieme, že ruský kanál RT a Sputnik dostali v Anglicku masívnu pokutu za to, že neinformovali „správne“ o rôznych udalostiach. To znamená podľa predstáv typu, že Biele prilby sú humanitárna organizácia, že prípad Skripaľ rozhodne neškrípe, že Rusko ovplyvňuje voľby všade vo svete.

Príznačný je komentár ženy, ktorá sa vraj celý život bála, ale že už stačilo.
V materiáli našich médií sa žena volá Jelena Rastovkova (Елена Растовкова ) Zaujímavé je že podobné meno sa nikde nevyskytuje, ruská podoba toho mena by znela Rastovikova.

Ešte lepší je komentár Ljubov Sobolovej vo videu, ktorá pri tom, ako ju strkajú do policajného auta kričí – Všetko je podľa zákona. Čo je celkom zaujímavé a pripomína to progresivistov u nás. Zákon je totiž v ich predstavách, všetko, čo robia oni a čo zodpovedá ich ideológii. Ako právnička tzv. Protikorupčnej nadácie by mohla vedieť, čo je právo. Nepovolená demonštrácia je podľa ruského zákona protiprávna.

Vzhľadom na to, že správy aktivistov a „angažovaných“ médií nehovoria nič o krokoch, ktoré by podľa práva mali nasledovať, vzhľadom na množstvo rozporov v aktivitách, nemožno sa zbaviť dojmu, že ide o starostlivo naplánovanú akciu.

Nakoniec, práve okamih volieb je pre tvorcov farebných revolúcií kľúčovým bodom https://slobodnyvyber.sk/tvorcovia-revolucii-proamericki-che-guevarovia . Zároveň, ako tvrdí Žeňa z Novosibirska „Musíte si byť istí, že ste porušili niekoľko zákonov, aby ste sa vyhli tomu, že dostanete dvojitú pokutu,“ vyhlásil. Každá z jeho akcií je ako divadelné predstavenie. Svoje prípravy vykonáva starostlivo podľa trestného zákona. https://slobodnyvyber.sk/promericki-che-guevarovia-sa-stale-ucia-ako-zvrhavat-vlady/

Prevažne mladí ľudia sú potom mechanizmom cielenej propagandy hnaní do ulíc, kde pred kamery médií otŕčajú zranenia od obuškov a to je zrejme cieľom. Nie je dôležité získať celoruskú podporu, ale vyvolať chaos v hlavnom meste. Nie je dôležité presvedčiť voličov vo voľbách, ale prinútiť vládu, aby sa zľakla demonštrantov pod oknami.

V skutočnosti je tých pár tisíc ľudí zanedbateľný počet. Rusko má vládu, ktorú si zvolilo v tajných a slobodných voľbách a má jednoznačnú podporu voličov. Tak ako u nás militanti z SS, ani ruskí aktivisti sa neobťažujú dlhodobou prácou presvedčiť voličov o správnosti ich cesty. V Rusku už mali v 90-tych príležitosť vyskúšať si liberálny teror. Z výsledkov volieb je zrejmé, že napriek korupcii a iným nedostatkom autoritárskeho režimu, je to pre Rusov stále lepšia alternatíva ako návrat do rokov „slobody“.

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This