V kampani proti sexuálnemu obťažovaniu #MeToo obvinený Elie Wiesel. Podľa kritikov nepodložene

V rámci kampane proti sexuálnemu obťažovaniu žien, ktorá ovládla sociálne siete po celom svete aj u nás s hashtagom #MeToo, publikovala na serveri Medium Američanka Jennifer Listmanová svoje svedectvo o tom, ako sa v jej devätnástich rokoch na charitatívnom večierku „vmáčkl medzi ňu a jej priateľa pri spoločnom fotografovaní Elie Wiesel“, zišiel jej rukou až na zadok a stlačil ho.

O takmer tridsať rokov neskôr zobrala v rámci takejto kampane odvahu oznámiť verejnosti príbeh, ktorý neskôr prevzalo rad médií.

Časopis Forward sa však neskôr rozhodol svoj článok na túto tému zo svojich internetových stránok stiahnuť a ospravedlniť sa, pretože „nezodpovedá novinárskym štandardom“ a nemožno ho dostatočne verifikovať.

Incident nemal svedkov – Listmanová sa iba na mieste zverila svojmu priateľovi, neskoršiemu manželovi, ktorý si na to pamätá, a samotný Wiesel vlani zomrel. Podľa iných je nedôvera voči takémuto svedectvo u sexuálneho obťažovania, ktoré sa z podstaty veci deje takmer vždy bez svedkov a dôkazov, presne tým, čo ženy ako obete sexuálneho obťažovania či priamo útokov uvrhává v zúfalstvo a poníženiu.

Správa o Wieselovom obťažovaní devätnásťročnej Jennifer Listmanové sa rýchlo šírila internetom aj médiami a vyvolala viac otázok než odpovedí. Príbeh, ktorý v sebe Listmanová nosila dlhé roky a bol jej zdrojom „pocitov viny, strachu a zahanbenia“, jedni považujú za príliš bezvýznamný napríklad v porovnaní s činmi filmového producenta Harveyho Weinsteina, ktorých odhalenie bolo jedným z impulzov kampane #MeToo.

Druhí sa obávajú, že škandál, proti ktorému sa zosnulý Wiesel nemôže ani brániť, môže pošramotiť jeho povesť jedného z najvýznamnejších svedkov holokaustu. Pred novinárov potom kladie celá kauza otázku toho, ako postupovať pri uverejňovaní neoverených správ šírených po sociálnych sieťach.

Časopis Newsweek nakoniec uverejnil ešte aj vyjadrenie bývalého manžela Jennifer Listmanové, vtedy ešte jej priateľa, ktorý bol incidente tiež prítomný. Ten uviedol, že si ničoho takého nevšimol, pamätá si však „reakciu svojej priateľky a ich rozhovor, ktorý nasledoval“. Popri tom publikoval Newsweek tiež vyjadrenie Fondu Elieho Wiesela pre ľudstvo, ktorý obvinenia Listmanové príkro odmietol a kritizoval médiá, že preberajú „takéto krivé a nepodložené obvinenia“.

Ako zhrnul všetky pochybnosti šéfredaktor serveru JTA Andrew Sillow-Carrol – teda šéfredaktor stránok, ktoré dlhú dobu otáľali s uverejnením tejto výbušnej a čitateľsky iste príťažlivé kauzy: „Klásť si tie správne otázky neznamená zastrašovať obete alebo spochybňovať ich príbeh. Znamená to dôležitý krok pri snahe zabezpečiť, aby bol ich príbeh rozprávaný tak, ako má byť vyrozprávaný, a počutý tak, ako má byť vypočutý. „


Publikovaný

v

od

Značky: