V Kalifornskom Stocktone spúštajú experiment garantovaného príjmu- obyvatelia budú dostávať 500 dolárov mesačne

V 30-tisícovom neprosperujúcom Stocktone v Kalifornii prišiel s experimentom ešte len dvadsaťsedemročný starosta Michael Tubbs s cieľom pozdvihnúť životnú úroveň obyvateľov.

Väčšinovo bude program financovať fond Economic Security Project, ktorý investuje jeden milión dolárov (cca 22 miliónov korún). Finančné prostriedky vo výške šesť tisíc dolárov na rok, alebo päťsto dolárov každý mesiac bude inkasovať zatiaľ neuverejnený počet obyvateľov mesta.

Starosta Tubbs dúfa, že program potrvá aspoň tri roky aj preto, že typický ročný príjem domácnosti je vo Stocktone len zhruba necelý milión korún – dve tretiny mediánu tejto hodnoty v Kalifornii, píše World Economic Forum.

Stockton dlhodobo zápasí s finančnými problémami, v roku 2012 sa stal vôbec najväčším americkým mestom, ktoré si prešlo bankrotom. Dnes ho sužuje vysoká kriminalita a hlavne rozsiahla chudoba spojená s takmer dvojnásobnou mierou nezamestnanosti (7,3 percent) oproti národnému priemeru.

Tubbs vidí v garantovanom príjme kreatívnu a nevyhnutú alternatívu k tradičnému príjmu. Sám Tubbs má osobnú skúsenosť s vyrastáním v chudobných pomeroch a so stresom spôsobeným neschopnosťou platiť účty.

„Nie je to o tom, že tí chudobní ľudia nemajú charakter, sú v strese, pretože nemajú hotovosť,“ hovorí.

Hlavným argumentom kritikov základného nepodmienečného príjmu je, že nedokáže ľudí motivovať k práci a že naopak rozšíri skupinu občanov, ktorí pracovať nechcú a vo veľkej miere  sa spoliehajú na to, že sa o nich štát takmer za každej situácie postará. Istota príjmu vraj len podporí „kultúru lenivosti a kompletnej závislosti“.

Fond Economic Security Project vlani založil cez sto podporujúcich subjektov zo Silicon Valley. Patrí medzi ne napríklad spoluzakladateľ Facebooku Chris Hughes, Inštitút pre budúcnosť Natalie Foster, Centrum pre populárne demokraciu a skupina charitatívnych organizácií.

 


Publikovaný

v

od

Značky: