Denník Pluska zverejnil 16.5. anketu, kde sa čitatelia mohli vyjadriť k doteraz známym kandidátom, alebo potenciálnym uchádzačom.

Anketu vedie s obrovským náskokom Štefan Harabin. Svoj náskok dnes už potiahol dokonca na nadpolovičnú väčšinu. Pritom on sám svoju kandidatúru ešte ani nepotvrdil.

Čo je fascinujúce, na druhom mieste sa neumiestnil nik zo známych politikov, alebo osobností. 18% má v ankete voľba, kde si chcú poslucháči zvoliť iného, doteraz neznámeho kandidáta. Na treťom mieste sa objavila podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Čaputová. Kandidát SaS Mistrík ďaleko zaostáva už dnes, predbehol ho dokonca aj nezávislý kandidát Edo Chmelár

Počet hlasujúcich zatiaľ nebol zverejnený.

Podľa AIM monitora sa Pluska drží na ôsmom mieste dennej čítanosti slovenských portálov, z denníkov na piatom mieste. Toto je prehľad jedinečných návštev (RU) za 24.5.2018

Zoznam čítanosti slovenských portálov 24.5. 2018

V prípade Plusky sa dá teda rátať s potenciálom hlasovania do 300 tisíc jedinečných návštevníkov, keďže hlasovanie je možné vždy iba jedenkrát z jedného počítača.

Samozrejme, je dnes ťažko hovoriť, kto vyhrá. Pre progresívneho predstaviteľa „slušného Slovenska“ je hlasovanie v bulvárnom denníku prejavom hlasu „white trash“, bieleho odpadu (© Oľga Pietruchová), ktorý si netreba nijako všímať a naopak ho treba všemožne zhadzovať.

Ako však ukázali voľby v Česku, rovnaký postoj viedol k zvoleniu prezidenta, ktorého si jednoducho vybrala „biela spodina

Dnes sú ešte všetky karty v talóne, nevieme kto sa ešte vrhne do súboja. Možno to budú známe a populárne mená, ktoré doterajších kandidátov prevalcujú. Ale už dnes je viac ako zjavné, že zo všetkých istých kandidátov sa jednoducho vybrať nedá. Keď všetci spomínaní podajú svoje prihlášky na Ministerstvo vnútro a keď oficiálne začne kampaň, až vtedy sa rozdajú karty a budeme môcť hodnotiť.

Dokonca aj prieskum Focusu o prezidentských kandidátoch, o ktorom písali Aktuality skončil neurčito

  • Iveta Radičová získala 13,9%, pričom opakovane ísť do volieb odmieta
  • Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany získal 12% ľudí. SNS však chce postaviť vlastného kandidáta, respektíve kandidátku (zdá sa že 9.6. na sneme SNS bude zvolená buď Gabriela Matečná, alebo Martina Lubyová. Obe sú ministerky a nominantky SNS.
  • Veronika Remišová z OĽaNO získala 7,8 percenta.
  • Béla Bugár, predseda Mosta-Híd by dostal 5,3%
  • Marián Kotlebu z ĽSNS by získal 5%
  • Štefana Harabina dostal 4,8%

Zo súčasného hlasovania na Pluske je však vidieť doslova hlad po niekom, kto by vedel radikálne vyjadriť vôľu ľudí. Väčšinu obyvateľov zaujímajú vlastné problémy – voľby, nevoľby vznešené vízie sú denným chlebom idealistov a malej časti obyvateľstva. Väčšina potrebuje to, čo bolo v minulosti heslom Smeru – istoty, že dokážu prežiť sami,aj so svojou rodinou.

Prezident síce tieto veci nemôže nijako ovplyvniť – na to máme vládu, ale mal by vedieť starosti bežných ľudí sformulovať. Preto nemajú šancu tzv. zástupcovia slušných ľudí, progresívni Mistrík, alebo Čaputová. Ich rétorika, spôsob komunikácie neoslovuje masy, nevyvoláva nadšenie, nepôsobí charizmou.

A to sú predpoklady kladené na každého, kto sa do súboja vrhne. 18% ľudí na takého človeka stále čaká.