Uplatňovanie protifajčiarskeho zákona berie verejnosť v Prahe vážne. Svedčí o tom aspoň stredajší skúsenosť pražských strážnikov. „Hneď po polnoci sme zaznamenali zvýšený počet volaní na linku 156“, povedal  Jan Čihák z centrály mestskej polície. Informuje český Deník.

Vedúca kancelárie riaditeľa Irena Seifertová doplnila, že aj keď Mestská police Praha vopred avizovala, že špeciálna protifajčiarske kontroly nechystá, hliadky naozaj k reštauráciám vychádzali. Bolo to na základe volania na tiesňovú linku – a to po celej Prahe; rozhodne nie prevažne v centre hlavného mesta, ako by snáď hocikto očakával.

„Niekoľko oznámení ohľadom fajčiarov sa ukázalo ako negatívnych, ďalšie prípady kolegovia riešili na mieste,“ povedala Seifertová Denníku. Pokuty v týchto dňoch podľa jej slov nepadajú, vec sa rieši dohováraním. A kto strážnikov privolal? V niektorých prípadoch sa jednalo o „všímavých“ svedkov, inokedy to boli aj sami krčmári. A rozhodne neotáľali. Seifertová potvrdila, že telefóny začali zvoniť prakticky vzápätí po tom, čo udrela polnoc a začal platiť nový zákon.