Ukrajinská agentúra Unian zverejnila názor finančného riaditeľa Naftogazu, že Ukrajina by mohla konfiškovať ruský plyn určený pre Nemecko a predávať ho na burze.

„Naftogaz Ukrajina“ verí, že je celkom ľahké dostať sa k zahraničným aktívam Gazpromu a to „využitím“ ruského plynu dodávaného do EÚ.

Ruská spoločnosť „Gazprom“ nesplnila rozhodnutie štokholmskej arbitráže, podľa ktorého musí zaplatiť „Naftogazu“ 2,56 miliardy amerických dolárov. „Naftogaz Ukrajina“ môže skonfiškovať zemný plyn, ktorý ruský plynárenský monopol dodáva do Nemecka

Na jednom z národných televíznych kanálov, komentoval počas vysielania hlavný obchodný riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko kauzu s Gazpromom. Odpovedal na otázku, aké zahraničné aktíva Gazpromu by mohli byť konfiškované kvôli nedodržanie arbitrážneho rozhodnutia v Štokholme.

Je to plyn Gazpromu, ktorý ide do Nemecka. Nemecko je likvidný trh s plynom. Zoberieme ich plyn, predáme ho na burze a získame peniaze. To je všetko, je to tak jednoduché,“ povedal

UNIAN v minulosti ohlásil prehru Gazpromu v právnej bitku s „Naftogazom“ v štokholmskom rozhodcovskom konaní. Gazprom bol podľa rozhodnutia povinný zaplatiť ukrajinskej spoločnosti 2,56 miliardy dolárov. Ruská spoločnosť súhlasila, že v marci dodá na Ukrajinu 0,5 miliardy metrov kubických plynu za ceny, ktoré boli určené arbitrážou. Ale neskôr (1 marec) ostro odmietla splniť svoje zmluvné povinnosti a znížila tlak plynu pri vstupe do ukrajinského plynového transportného systému na východnej hranici na kritickú úroveň 50,9 kg na štvorcový centimeter.

Spoločnosť Naftogaz  povedala, že takéto kroky zo strany Gazpromu nerešpektujú rozhodnutie súdu a viedli k nedostatku plynu v systéme prepravy plynu. Na prekonanie tejto situácie vláda uložila obmedzenia domácej spotreby plynu a Naftogaz urgentne kúpil 60 miliónov kubických metrov plynu od poľskej spoločnosti PGNiG.

Podľa prezidenta Porošenka, vďaka aktivitám Naftogazu a kabinetu ministrov Ukrajina toto obdobie prežije bez akýchkoľvek núdzových situácií. Prezident tiež uviedol, že Gazprom zaplatí „všetko do posledného haliera“ v súlade s rozhodnutím Štokholmskej arbitráže. Od rána 3. marca prezident poznamenal, že situácia sa úplne stabilizovala.