Portál ukrajinská Ekonomická Pravda informoval o podpise dohody medzi americkou firmou General Electric a Ukrajinou na dodávku dieselových lokomotív TE33A. Lokomotívy vyrába kazachstanský závod, kde 50% akcií je vo vlastníctve ruskej firmy

Ukrajinský prezident Petro Porošenko komentoval ako veľké víťazstvo obrovskú zmluvu Ukrajinských železníc s americkou firmou General Electric. Zmluva sa týka dodávky a modernizácie dieselových lokomotív v celkovej hodnote miliardy dolárov.

General Electric dodá Ukrajine do roku 2034 viac ako 200 lokomotív série Evolutiuon, ďalších 75 zmodernizuje. Podiel domácich strojárskych kapacít na výrobe nových lokomotív sa postupne zvýši na 40 %.

Jedna lokomotíva vyjde na 4-4,5 miliónov dolárov. V prvej fáze za 140 miliónov dolárov sa dodá 30 lokomotív. V ďalšej fáze dodá americká firma 175 lokomotív.

Predpokladá sa, že v konečnom dôsledku 400-450 miliónov dolárov nakoniec pôjde ukrajinským subjektom v rámci kooperácie.

Prostriedky budú čerpané pomocou finančného lízingu prostredníctvom ukrajinskej Ukreximbank a záruky poskytne americká City Bank,“ uviedol zdroj.

V roku 2016 prebehli testy lokomotívy General Electric TE33A. V období od septembra do decembra 2016 sa uskutočnilo dokopy 32 jázd lokomotívou.

Pôvodné odhady ceny hovorili o sume okolo 2,1 milóna dolárov za jednu lokomotívu.

Minulý rok v apríli ohlásila firma General Electric Transportation prevzatie 50% akcií výrobcu rušňov Lokomotiv Kurastyru Zauyt (LKZ). Tieto akcie vlastnili kazašské železnice KTZ. zvyšných 50% je vo vlastníctve ruského holdingu  Transmashholding.

LKZ vyrába od založenia v roku 2009 lokomotívy General Electric TE33A. Do roku 2017 firma vyprodukovala okolo 300 lokomotív pre Rusko a pre trhy v Strednej Ázii, na Kaukaze a pre Ukrajinu.