V rozhovore pre ukrajinský televízny kanál Priamij, povedal zástupca ministra zahraničných vecí USA pre otázky Ukrajiny Kurt Volker, že minister obrany neprichádza s prázdnymi rukami. Neupresnil však, čo Ukrajina počas jeho návštevy dostala.

Kurt Volker vo svojom vystúpení pre ukrajinský TV kanál hodnotil šance krajiny stať sa členom NATO a Európskej Únie. Podľa neho to závisí od úrovne reforiem a zníženia korupcie. Medzi iným sa vyjadril aj k návšteve ministra obrany USA Jamesa Mattisa, ktorý sa v minulých dňoch zúčastnil prehliadky pri príležitosti Dňa nezávislosti Ukrajiny. Podľa neho minister obrany neprichádza naprázdno.

Súhlasím s tým, že ministri obrany neprichádzajú s prázdnymi rukami. Minister obrany priniesol určité obranné zariadenia pre ukrajinskú armádu,“ povedal v rozhovore.

Kurt Volker však už ďalej nepokračoval a nie je teda jasné, čo vlastne James Mattis priviezol

Ukrajina v minulosti požadovala od USA a európskych krajín dodávku smrtiacich prostriedkov, avšak doteraz platí pre dodávku na Ukrajinu oficiálne embargo. Pentagon však už dal najavo, že Ukrajina by mohla dostať protitankové zbrane a prebieha proces schvaľovania na úrovni vlády. Tieto zbrane sú klasifikované ako obranné. Podľa Business Insider by mohlo ísť o dodávky protitankových rakiet stredného dosahu Javelin a dokonca aj prostriedky protivzdušnej obrany.

Ukrajina

Vojaci americkej armády zo zostavy 101. výsadkovej brigády, vypálili protitankovú raketu Javelin počas veľkého ostrého cvičenia vo Fort Campbell, Kentucky, 29. júla 2016.

Pripomenieme, že podľa všetkého už „obranné zariadenia“  na Ukrajinu došli mimo oficiálneho povolenia, o čom sme pred pár dňami informovali na stránkach nášho portálu.

Podľa Business Insider je Kurt Volker zástancom dodávky „smrtiacich zbraní obranného charakteru,“ pričom si myslí, že to pomôže znížiť intenzitu bojov. Jeho optimizmus nezdieľajú krajiny Normandského formátu Nemecko a Francúzsko, ktoré sa obávajú eskalácie.

Americkí vojenskí predstavitelia sú však myšlienke dodávky moderných amerických zbraní naklonení. Systém Javelin má dosah cca 2,5 km, váži približne 25 kg a jeho cena je 126 000 dolárov, pričom každá raketa do neho stojí 78 000 dolárov. Je to tzv. „systém vystreľ a zabudni„. Po uzamknutí cieľa pomocou infračerveného navádzacieho zariadenia, operátor vypustí raketu a môže sa ukryť. Jeho ďalšia činnosť už nie je potrebná, keďže raketa sleduje cieľ samostatne. Vojaci chcú vyskúšať ako bude Javelin fungovať v praxi voči obrane moderných ruských tankov vybavených systémom Relikt. Staré tanky bez Reliktu by mali byť voči rakete Javelinu bezbranné.