Správa americkej armády oznamuje, že 18.4.2018 dosiahla úderná skupina lietadlovej lode USS Harry Truman (HSTCSG) operačnú oblasť 6.flotily USA. Do Stredozemného mora vstúpila dnes ráno.

Skupina bude ako súčasť rutinného nasadenia na podporu spojencov NATO, európskych a afrických partnerských krajín, koaličných partnerov a záujmov národnej bezpečnosti USA Európe a Afrike. Práve pred necelým týždňom americké, britské a francúzske sily začali letecké útoky proti sýrskym zariadeniam s chemickými zbraňami.

Prítomnosť HSTCSG demonštruje schopnosť prevedenia súčasných misií globálne rozmiestnených síl amerického námorníctva. Je súčasťou prebiehajúcej rotácie nasadených síl na podporu námornej bezpečnostnej operácie v operačnej oblasti 6. flotily USA.

„Sme nadšení, že máme v operačnom priestore 6. námornej flotily údernú skupinu lietadlovej lode Harry S. Truman a tešíme sa, že ich budeme mať v našom tíme, pretože prevádzame celé spektrum námorných operácií, vrátane spolupráce s našimi spojencami v NATO a regionálnymi partnermi. Motto našej 6. americkej flotily je „Moc pre mier“ a neexistuje žiadny viditeľnejší symbol americkej námornej moci ako skupina lietadlovej lode. Jej prítomnosť v tomto dôležitom regióne je odrazom našej snahy o bezpečnú, prosperujúcu, slobodnú Európe a Afrike.“
——
Vice admirálka Lisa M. Franchetti, veliteľka šiestej flotily USA

 

HSTCSG pozostáva z lietadlovej lode triedy Nimitz USS Harry S. Truman (CVN 75); raketového krížnika triedy Ticonderoga USS Normandy (CG 60); raketových torpédoborcov triedy Arleigh Burke USS Farragut (DDG 99), USS Forrest Sherman (DDG 98), USS Bulkeley (DDG 84) a USS Arleigh Burke (DDG 51). Spolu so skupinou pláva nemecká fregata FGS Hessen (F 221) triedy Sachsen, ktorá bude pôsobiť v zostave skupiny počas prvej časti jej nasadenia. Raketové torpédoborce triedy Arleigh Burke USS Jason Dunham (DDG 109) a USS The Sullivans (DDG 68) sa ku skupine pripoja neskôr.

HSTCSG vyplávala na pravidelné plánovanie nasadenia zo svojho domovského kotviska v Norfolku 11. apríla .

Posledná misia HSTCSG v 6. oblasti flotily USA bola od júna do júla 2016.

Okrem plavby v Stredozemnom mori sa očakáva, že HSTCSG bude počas tohto nasadenia pôsobiť aj v Arabskom mori a v Perzskom zálive.

V sobotu nadránom boli tri zariadenia, ktoré boli súčasťou programu chemických zbraní v sýrskej vláde, zasiahnuté koordinovaným súborom amerických, francúzskych a britských leteckých útokov. Z lodí a lietadiel pôsobiacich v oblasti Stredozemného mora, Červeného mora a Perzského zálivu bolo vypustených 105 rakiet.

Vo východnom Stredomorí útočný čln triedy Virginia USS John Warner (SSN-785) vypustil šesť Tomahawkov a francúzska fregata Languedoc (D-653) vypálila tri námorné verzie rakety SCALP, rakety s plochou dráhou letu. Rakety odpálili aj britské a francúzske lietadlá zúčastnené na útoku.

Poslednou útočnou skupinou lietadlovej lode, ktorá pôsobila v operačnej oblasti 6. flotily Spojených štátov amerických bola CSG USS George HW Bush, ktorá viedla bojové operácie z priestoru na východe Stredozemného mora v čase od 28. januára do 9. marca 2017 a znovu od 5. do 19. júla 2017 ,

HSTCSG obsahuje dvojnásobný počet lodí ako skupina George HW Bush CSG, ktorá pôsobila v rovnakom regióne pred rokom. Bush CSG zahŕňala USS George HW Bush (CVN-77) a torpédoborce triedy Arleigh Burke USS Laboon (DDG-58) a USS Truxtun (DDG-103) a raketové krížniky USS Philippine Sea (CG-58) a USS Hue City (CG-66).

Americká 6. flotila so sídlom v talianskom Neapole vykonáva celú škálu spoločných a námorných operácií, často v súčinnosti so spojeneckými a prirodzenými partnermi, s cieľom podporovať národné záujmy USA, resp. bezpečnosť a stabilitu v Európe a Afrike.