Americká mikroblogová služba TWITTER zablokovala vo štvrtok reklamy z účtov televízneho kanálu RT a spravodajskej agentúry Sputnik. Ako bolo vysvetlené v spoločnosti, toto rozhodnutie bolo urobené na základe prešetrovania „ruského zásahu“ v prezidentských voľbách v USA v roku 2016. Pričom realita bola úplne iná a k správaniu Twitteri možno použiť len dve slová: pokrytectvo a zbabelosť. Informuje THe Hill.

Šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová v súvislosti so správou Twitteru o „ruskej intervencii“, ktorá uvádzala údaje o zákazkách inzercie televízneho kanála v sociálnej sieti, pripomenula generálnemu riaditeľovi Twittera, Jack Dorseyovi, že jeho spoločnosť sama ponúkla RT reklamné partnerstvo. Simonjanová napísala na Twitteri, že dúfa, že „Jack nezabudne oznámiť Kongresu, ako Twitter ponúkol RT.com, aby míňala veľa peňazí na reklamnú kampaň počas volieb v USA“.

RT zverejnila „exkluzívnu ponuku“, pomocou ktorej administrácie Twitteru chcela presvedčiť vedenie kanála o „míňaní miliónov“ na propagáciu jeho obsahu počas kampane v USA v roku 2016.

Zástupcovia platformy ponúkli kanálu príležitosť „zaujať svoju pozíciu“ a sľúbili „rôzne bonusy“, ale RT odmietla „exkluzívnu ponuku“ kvôli príliš vysokej cene, ktorá výrazne prekročila rozpočty pridelené na umiestnenie v sociálnych sieťach.

„Warner uviedol, že Twitter neinformoval výbor na briefingu minulý mesiac, ani kedykoľvek inokedy, že spoločnosť vykonala prezentáciu, aby presvedčila RT inzerovať na svojej platforme,“ uviedli noviny The Hill.

Koncom septembra zástupcovia firmy Twitter vystúpili na uzavretom vypočutí v senátnom výbore USA pre spravodajské služby a hovorili o údajnej „ruskej intervencii“ v politike krajiny a činnosti ruského televízneho kanálu RT v segmente americkej globálnej sociálnej siete.

Simonjanová, komentujúc rozhodnutie Twittera zablokovať reklamu z kanálov, ktoré vlastní RT a Sputnik, vyjadrila poľutovanie nad týmto krokom, a to aj vo svetle možnej reakcie Ruska na americké médiá. Ako povedala RIA Novosti tlačová kancelária Sputnika, platená propagácia na Twitteri nebola nikdy využitá. Ako RT, tak ruskí politici s poľutovaním konštatovali, že Twitter podľahol protiruskej hystérii a znížil sa k cenzúre.

Vyšetrovanie údajnej ruskej intervencie v amerických voľbách, rovnako ako údajné väzby s ruským prezidentom Donaldom Trumpom popierajú ako v Bielom dome, tak v Kremli, vykonáva paralelne FBI a Kongres.