Vyberte položku Stránka

Tureckí armádni predstavitelia, hlavne velenie vzdušných síl, vyzvali inštitúcie v Turecku, zodpovedné za obranné…

Tureckí armádni predstavitelia, hlavne velenie vzdušných síl, vyzvali inštitúcie v Turecku, zodpovedné za obranné projekty, aby začali s posudzovaním dodávok SU-35 po vyradení Turecka z programu F-35. Ak bude posúdenie kladné, Turecko začne rokovanie s Ruskom o dodávkach lietadiel 4++ generácie
https://www.yenisafak.com/gundem/ve-su-35-masada-3501681

K tomuto sa vyjadrili Rusi s veľkou sebadôverou. Podľa nich americké vyhlásenia o nadradenosti F-35 kvôli charakteristikám stealth sú vysoko nadnesené. Vojenský expert Leonkov uviedol pre agentúru RIA prípad zo Sýrie. K útočiacim lietadlám SU-25 na východe krajiny sa priblížil americký stíhač F-22, ktorý je rovnako ako F-35 lietadlom piatej generácie s charakteristikami stealth. Doslova za pár minút sa mu na chvost zavesil ruský „sprievod“ v podobe SU-35, takže Američan musel svoju misiu okamžite prerušiť.
https://ria.ru/20190813/1557427670.html

F-22 je rovnako ako SU-35 určený na vybojovanie vzdušnej nadvlády. Ak obsahujú obidve lietadlá elektroniku piatej generácie, potom v priamom súboji rozhoduje umenie pilotov a manévrovatelnosť. Vzhľadom na lepšie parametre SU-35 by bol tzv. doghfight predvídateľný. Pri porovnateľnej kvalite pilotov by mala navrch ruská stíhačka.

Rusi naviac prehlasujú, že sú ochotní spolupracovať s Turkami na prenose technológií, čiže obchod by viedol k výrobe špičkovej tureckej stíhačky. A to všetko za cenu mnohonásobne nižšiu, ako v programe F-35.

To však nie je všetko. SU-35 je kvalitný stroj, ale Rusi už začali sériovú výrobu SU-57 (aj keď ešte nie s definitívnym motorom). Turci chceli toto lietadlo, ale zatiaľ z neho ešte nie je pripravená exportná verzia. Ak by došlo k podpisu dohody o predaji SU-35, logickým krokom do budúcnosti bude dohoda aj o predaji SU-57.

Poznámka na záver. Číslo 57 pri označení SU-57 vyjadruje vieru Rusov, že ich stíhačka je lepšia ako americké analógy. Je to súčet čísla 22 a 35, čo sú označenia aktívnych lietadiel piatej generácie vo výzbroji americkej armády.

O autorovi

Príspevky za Jún

Pin It on Pinterest

Share This