Herbert Raymond McMaster, poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Trumpa, povedal v sobotu pre TV Fox News, že možnosť vojny so Severnou Kóreou narastá každým dňom, keď sa problém jadrového programu v KĽDR nevyrieši.

„Myslím, že nebezpečenstvo konfliktu každým dňom vzrastá,“ povedal McMaster Bret Baier z Fox News na fóre Reagan National Security Forum v Kalifornii. „To znamená, že  závodíme. Musíme závodiť, aby sme mohli tento problém vyriešiť.“

„Existujú spôsoby, ako tento problém vyriešiť bez ozbrojeného konfliktu, ale sú to preteky a pretože sa blíži cieľ, tak nezostáva veľa času,“ povedal v rozhovore Herbert Raymond McMaster.

Minulý týždeň vypustila Severná Kórea svoju najnovšiu medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorá letela o 1000 kilometrov vyššie než raketa počas prvého štartu v júli.

McMaster povedal Baier, že jadrové ambície diktátora Severnej Kórey Kim Čong- Una sú najvážnejšou hrozbou národnej bezpečnosti, ktoré Amerika čelí.

„Najväčšia bezprostredná hrozba pre Spojené štáty a pre svet, ktorú predstavuje režim v Severnej Kórei a jeho pokračujúce snaha v rozvoji jadrových rakiet na dlhú vzdialenosť,“ uviedol McMaster.

McMaster dodal: „Je teda nesmierne dôležité spolupracovať so všetkými našimi spojencami, partnermi a všetkými medzinárodnými organizáciami, aby sme presvedčili Kim Čong-Una, že pokračovanie v týchto pokusoch je pre neho a jeho režim nebezpečné.“

Aj keď posledný štart severokórejskej balistickej rakety nebol dokonalý, tak McMaster upozornil, že Severná Kórea sa zakaždým zlepšuje, ak vykonáva test, a to aj v prípade, že sa nepodarí.

„Je jasné, že zakaždým – kedykoľvek – vykoná štart ďalšie rakety alebo jadrovú skúšku, tak sa zlepšuje,“ povedal McMaster. „A to, či je to úspech alebo neúspech, nie je tak dôležité ako pochopenie, že sa v priebehu rokov poučili z neúspechov, zlepšujú sa, a tým zvýšili hrozbu pre nás všetkých.“