Podľa portálu Business Insider (BI) je po Európe a Číne na rade Japonsko, čo sa týka vyrovnania obchodnej bilancie s USA. V správe sa píše, že Trump je pripravený aj na Japonsko uvaliť clá.

Podľa správy zverejnenej vo štvrtok denníkom Wall Street Journal Trump oznámil reportérovi Jamesovi Freemanovi, že je pripravený a ochotný prinútiť Japonsko „platiť„, čo znamená, že clá na japonský tovar sa už pripravujú.

BI píše o vystúpeni reportéra Jamesa Freemana na Fox News. Po vystúpení mu zavolal Donald Trump a jeho vystúpenie ocenil. Spomenul, že s japonským vedením má dobré vzťahy, ale dodal: „Samozrejme, že to skončí, akonáhle im poviem koľko budú musieť platiť.

Počas svojej obchodnej salvy uvalil Trump clá na Čínu, EÚ, Kanadu a Mexiko. Zatiaľ však len hrozil zatiahnuť do vojny aj Japonska, bez toho, aby vykonal reálne nejaké kroky.

Zdá sa, že sa to teraz zmení, ak sa Freemanov rozhovor s prezidentom stane skutočnosťou.

Japonsko je po USA a Číne tretia najväčšia ekonomika na svete. Krajina je hlavným obchodným partnerom USA, pričom export automobilov je obzvlášť dôležitý.

Veľké japonské značky ako Toyota a Honda zasielajú každoročne do USA viac ako 8 miliónov automobilov a v rámci USA vyrábajú takmer 4 milióny áut. V minulom roku bolo do krajiny vyvezených japonských automobilov za viac ako 40 miliárd amerických dolárov.

Trump v minulosti nariekal, že dovezené vozidlá predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Japonský premiér Shinzo Abe však proti týmto sťažnostiam rázne protestoval.

Dovoz automobilov a automobilových súčastí nášho národa nikdy nepoškodil americkú národnú bezpečnosť a neurobí to ani v budúcnosti,“ povedal Abe na tlačovej konferencii v júli.

Obchodné obmedzenia nebudú prospešné pre nikoho. Budeme to vysvetľovať USA a úzko s nimi spolupracovať, aby sme zabezpečili, že tieto clá nebudú uložené,“ dodal.

Správy o ochote Trumpa zahrnúť aj Japonsko do jeho obchodnej vojny prišli práve niekoľko hodín pred tým, ako sa v USA očakáva, že dôjde k zverejneniu rozhodnutie o tom, či budú uložené ďalšie clá na čínsky tovar  dovezený do USA vo výške 200 miliárd dolárov.