Americký prezident Donald Trump sa v utorok stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Petrom Porošenko a obaja štátnici odchádzali zo stretnutia spokojní. Informuje The Guardian.

Hovorili okrem iného o tom, ako vyriešiť konflikt na Ukrajine a o vojenskej a technickej spolupráci. „Veľmi si vážime nášho partnerstva,“ uviedol ukrajinský prezident.

Len niekoľko hodín predtým Washington oznámil ďalšie sankcie voči Rusom za akcie na Ukrajine. Na „čiernej listine“ je tak teraz už 160 osôb a viac ako 400 spoločností. „Americké sankcie zostanú až do doby, než Moskva zmení akcie, ktoré ju vyvolali,“ uviedol hovorca Pentagonu Jeff Davis.

USA poskytujú podporu ukrajinským silám, čo sa týka vybavenia a dopravy, neposkytujú však zbrane. Avšak, Davis túto možnosť do budúcnosti nevylúčil. „Ukrajina má právo sa brániť proti agresívnym ruským činom a sme hlboko znepokojení násilím na východnej Ukrajine,“ uviedol.

Ukrajinskému prezidentovi sa podľa denníka The Guardian dostalo veľmi vrelého prijatia aj od ministra obrany Jamesa Mattisa. „Spojené štáty stoja za vami. Podporujeme vás pred ohrozovaním suverenity a medzinárodného práva, „povedal.

Trump uviedol, že stretnúť sa s ukrajinským prezidentom „bola česť a potešenie“. Zároveň dododal, že Ukrajina je jedným z najspoľahlivejších partnerov a obe krajiny dosiahli značný pokrok vo vzájomných vzťahoch. O Rusku nepadlo ani slovo, avšak tón pripomienok bol ostrý.

Konflikt na východe Ukrajiny prepukol v apríli 2014 po zvrhnutí ukrajinského proruského prezidenta a po ruskej anexii Krymu. Vyžiadal si už na 10 tisíc mŕtvych.