Riaditeľ pre riadenie a rozpočet Bieleho domu Mick Mulvaney potvrdil americký zámer opustiť prideľovanie peňazí na obranné programy v niekoľkých krajinách, vrátane Ukrajiny.

„Áno, môžem to potvrdiť,“ odpovedal na otázku, či nový vojenský rozpočet nahradí granty pôžičkami pre krajiny, ako je Vietnam, Indonézia, Kolumbia, Pakistan, Filipíny a na Ukrajine.

„Meníme niekoľko zahraničných vojenských programov s priamymi dotáciami na úvery. Namiesto toho, aby sme dali niekomu 100 miliónov dolárov, môžeme im poskytnúť záruky na úvery, a budú si môcť kúpiť viac vecí, „citovala Mulvaneye GMA News.

Todd Harrison, obranný rozpočtový analytik z Centra pre strategické a rozpočtové hodnotenie, uviedol, že prechod z grantov na pôžičky na vojenskú pomoc môže znamenať, že krajiny si nebudú môcť dovoliť americké vojenské vybavenie a bude ich to nútiť , aby šli inde hľadať riešenie.

„Krajiny môžu nakupovať z Číny alebo Ruska, majú iné miesta na nákup a jedným zo spôsobov budovania kapacít s našimi partnermi je prostredníctvom týchto grantov,“ povedal Harrison. „Je v našom záujme mať interoperabilitu s našimi spojencami a tieto vojenské granty sú súčasťou toho.“

Thomas Spoehr, ktorý riadi Centrum národnej obrany v konzervatívnej nadácii Heritage Foundation, povedal, že premena z grantov na pôžičky bude výzvou najmä pre menšie krajiny, ktoré prijímajú vojenskú pomoc, ako sú Macedónsko a Tunisko.