Vyberte položku Stránka

Trump navrhuje konverziu vojenských grantov na „obyčajné“ pôžičky. Dotkne sa to aj Ukrajiny, či Macedónska

Trump navrhuje konverziu vojenských grantov na „obyčajné“ pôžičky. Dotkne sa to aj Ukrajiny, či Macedónska

Riaditeľ pre riadenie a rozpočet Bieleho domu Mick Mulvaney potvrdil americký zámer opustiť prideľovanie peňazí na obranné programy v niekoľkých krajinách, vrátane Ukrajiny.

„Áno, môžem to potvrdiť,“ odpovedal na otázku, či nový vojenský rozpočet nahradí granty pôžičkami pre krajiny, ako je Vietnam, Indonézia, Kolumbia, Pakistan, Filipíny a na Ukrajine.

„Meníme niekoľko zahraničných vojenských programov s priamymi dotáciami na úvery. Namiesto toho, aby sme dali niekomu 100 miliónov dolárov, môžeme im poskytnúť záruky na úvery, a budú si môcť kúpiť viac vecí, „citovala Mulvaneye GMA News.

Todd Harrison, obranný rozpočtový analytik z Centra pre strategické a rozpočtové hodnotenie, uviedol, že prechod z grantov na pôžičky na vojenskú pomoc môže znamenať, že krajiny si nebudú môcť dovoliť americké vojenské vybavenie a bude ich to nútiť , aby šli inde hľadať riešenie.

„Krajiny môžu nakupovať z Číny alebo Ruska, majú iné miesta na nákup a jedným zo spôsobov budovania kapacít s našimi partnermi je prostredníctvom týchto grantov,“ povedal Harrison. „Je v našom záujme mať interoperabilitu s našimi spojencami a tieto vojenské granty sú súčasťou toho.“

Thomas Spoehr, ktorý riadi Centrum národnej obrany v konzervatívnej nadácii Heritage Foundation, povedal, že premena z grantov na pôžičky bude výzvou najmä pre menšie krajiny, ktoré prijímajú vojenskú pomoc, ako sú Macedónsko a Tunisko.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This