22. mája, približne v 22:30, bola odpálená bomba na koncerte Ariany Grande v Manchester Arena, v britskom Manchestri. Veľa sa toho objavilo ohľadom tohto incidentu v celoštátnej tlači a televízii. Avšak sú tu niektoré veci, ktoré nevieme.

V skorých ranných hodinách 23. mája – približne v 2.35 BST, uviedla NDTV, prostredníctvom Washington Post, celkom kategoricky, že:

„Americkí predstavitelia, pod podmienkou anonymity, identifikovali útočníka ako Salmana Abediho. Neposkytli však informácie o jeho veku či národnosti a britskí predstavitelia odmietli komentovať identitu podozrivého. „

To bolo uverejnené v čase, keď britská polícia a bezpečnostné služby odmietali akokoľvek komentovať, koho považujú za páchateľa, pretože v tej dobe sa zaoberali bezprostrednými následkami udalosti.

Ako presne nemenovaní „americkí predstavitelia“, ktorí chcú zostať v anonymite, dokázali správne počas presne štyroch hodín zo vzdialenosti 3,500 míl daného jedinca identifikovať môžeme len hádať, obzvlášť keď britská polícia a bezpečnostné služby naďalej so žiadnymi komentármi neprichádzali.

Zhruba v rovnakom čase sa objavuje tento tweet novinára/lobistu z New York Observer Andre Walkera. Existuje pravdepodobne dobrý dôvod, prečo je v Manchestri. Jasne uvádza na svojom twitterovom účte, že tento obrázok  NIE JE z Manchester Arena. Som spoľahlivo informovaný, že tento obrázok je v skutočnosti obrázkom východu z Manchesterskej arény, bezprostredne po výbuchu, a škody sú viditeľné. Ako tento novinár získal tento obrázok, bez toho aby bol na mieste, iba dve minúty po tom, čo manchesterská polícia na Twitteri uviedla, že teraz reagujú na závažný incident, je ťažko pochopiteľné.

75 minút po incidente nebol v blízkosti miesta činu ani jeden novinár zo Sky News či BBC. K tomu mohli byť všemožné dobré dôvody, v neposlednom rade aj to, že polícia mohla oblasť uzavrieť. Ale správy ako na Sky, tak BBC boli veľmi nepriame a zmätené. Napriek tomu však iba dve minúty po samotnom incidente reportér amerických médií uverejňuje obrázky masakru (ktoré nie sú podľa jeho vlastných slov skopirovaním iného tweetu).

Podľa jedného Bystrozrakého a známeho blogera nie je zamestnávateľom Andre Walkera nikto iný, než zať Donalda Trumpa, Jared Kushner. A to potom, čo rozoslal rad emailov a žiadostí o informácie.

„André odišiel na miesto činu: na tweety a emaily nereagoval.“
Tesne pred 6.00 23. mája si bola polícia manchesterskej oblasť istá, že existuje jeden páchateľ a že je to muž, a že sa odpáli na samovražednej misii. Potvrdzujú, že zomrelo 22 obetí a že ďalších 59 ľudí je zranených a v nemocniciach. Nie sú spomínané žiadne mená.

Necelú hodinu nato vyzýva manchesterská polícia možných svedkov na podanie informácií a žiada o možné záznamy z kamier alebo nahrávok z mobilov.

V 6.53 polícia manchesterskej oblasti uverejňuje prvú informáciu, a to že vykonala prvý zatknutie – avšak stále žiadne mená.

 

V médiách sa veľa špekuluje. Je toto zatknutie dôležité? Špekulácie niektorých médií sú celkom odporné, s politickým podtextom.

Včera v noci Guardian o 23:28 potvrdil, že:

„Polícia potvrdila identitu 22-ročného muža, potom čo ju predstavitelia zo Spojených štátov oznámili spravodajským reportérom, čo bolo evidentne proti želaniu britskej polície a bezpečnostných služieb.“
Salman Abedi je teraz oficiálne identifikovaný a uvádzaný ako samovražedný atentátnik.

Sky News ráno uviedla (24. mája), že 14 ľudí je stále nezvestných, väčšinou ide o mladistvých, ale je medzi nimi aj niekoľko dospelých. Sky tiež uviedla, že „zatiaľ je tiež nezvestných niekoľko poľských občanov“.

Polícia je spokojná, že miesto pobytu všetkých detí bez sprievodu je teraz známy.

Asi desať hodín po incidente máme 22 potvrdených mŕtvych a 59 ľudí v nemocniciach. Ale nezvestných je ďalších 14. To bude mať celkom iste v priebehu času vývoj. Dúfajme, že všetci z nich sú v poriadku a v bezpečí.

Posledný správou (6.01 h) je, že oných 14 nezvestných bolo teraz identifikovaných a sú bohužiaľ mŕtvi.

Použitá bomba bola evidentne vysoko vyspelá konštrukcia a mala veľkú výbušnú silu, najmä ak sú asi 30 hodín po incidente identifikovaní ďalší mŕtvi.

BBC uvádza, že „Británia nebola svedkom bombového útoku ako v Manchestri od r. 2005 z troch prostých dôvodov:

Sú k tomu treba isté znalosti a zručnosti, takže bez pomoci to nie je možné vykonať.
Vyžaduje si to plánovanie a prípravu, čo oboje zvyšuje pravdepodobnosť, že MI5 a ďalšie agentúry odhalia, čo sa deje.
Jedinci, ktorí sú dostatočne organizovaní, aby dokázali prvé dva body zvládnuť, a sú dostatočne odhodlaní realizovať plán až dokonca, sú veľmi vzácni. “
BBC tiež uvádza, že:

Po viac ako desať rokov sekcie BBC pre domáce záležitosti monitorovali každučký teroristický incident, vydarený či nevydarený, ktorý sa dostal do verejného povedomia.

Skrátka a jednoducho, väčšina ľudí, ktoré sme videli ťahať po súdoch, nie je schopná spáchať incident tohto typu. Mnohí sa snaží o „mučeníctvo“ a veľa toho o výrobe bômb nahovorí.

Ale, úprimne, buď sú úplne stupídny a neorganizovaní, aby premenili svoje fantázie na skutočnosť, či, alternatívne, sú chytení políciou, pretože nevedia, ako zakryť svoje stopy.

Väčšina džihádistov upustí od bombového útoku už v počiatočných fázach: pochopia, že je príliš ťažké to rozbehnúť. Mohli by sa zabiť pri výrobe zariadení. Ich nákupné vzorce by mohli vyvolať podozrenie v miestnej drogérii, či na internete by to mohlo prinútiť GCHQ k podrobnejšiemu preskúmaniu ich digitálneho života. Mohli by sa o pomoc obrátiť na niekoho iného, ​​ktorý by, bez toho aby to niekto vedel, mohol byť na radare MI5.

Rad médií uvádza, že Salman Abedi nemusel konať sám. To sa zdá byť možným, lebo je menej ako pravdepodobné, že 23-ročný mladík by dokázal spáchať toto zverstvo sám. To znamená možné ďalšie problémy, ak nebudú spolupáchatelia rýchlo zatknutí.

O Abedim je známe, že odcestoval do Líbye. Uvádza sa, že jeden z jeho priateľov bol zabitý bezpilotným lietadlom v Sýrii.

Je to trinásty veľký teroristický incident v Európe za posledné dva roky – celkom pri nich bolo zabitých vyše 300 nevinných civilistov a tisícky ľudí boli zranených. Pre porovnanie, v Spojených štátoch došlo po útokoch z 11. septembra 2001 k menej ako 100 takýmto úmrtiam. To preto, že Amerika je z veľkej časti zodpovedná za útoky na krajinách po celom Strednom východe, ktoré sa nachádzajú na druhej strane planéty. Európa je za dverami všetkých týchto masakrov.

Je toho veľa, čo stále o tomto konkrétnom zverstve nevieme, a nevieme ani to, koľko toho budeme musieť ešte pretrpieť. Zdá sa, že do tohto incidentu nejakým spôsobom zasahuje Washington – opäť, môžeme len špekulovať. Možno po prečítaní tohto si bude možné spojiť pár ďalších bodiek: BREXIT: Dôkaz, že britské referendum o EÚ bolo sfalšované. Tento článok potvrdzuje rozsah odporných a ilegálnych americkom zasahovaní do britskej politiky v poslednej dobe.

Nevieme, prečo sú ľudia mimo radar bezpečnostných služieb, ako Abedi a bomboví atentátnici, schopní takýchto zverstiev, keď je na to potrebné toľko organizovania a schopností.

Jednu vec však vieme. Tento útok, a dvanásť ďalších po celej Európe, je označovaný za „spätný ráz“ – definovaný ako „nezamýšľané nepríjemné dôsledky politických činov“.

Boli to politici, kto poslal Britániu na Stredný východ a do severnej Afriky, a zničil Líbiu a potom Sýriu. Predtým bola Líbya, jedna z najbohatších krajín v regióne, ktorá mala bezplatnú zdravotnú starostlivosť, plnú vzdelanosť a zamestnanosť a menej chudoby, než Dánsko, považovaná za jednu z najumiernenejších krajín – to isté možno povedať o Sýrii. Infraštruktúra oboch krajín úplne skolabovala. Obe krajiny sú teraz plné extrémistických urezávačov hláv, vrahov a psychopatov. Obaja vodcovia týchto krajín sa možno dostali k moci brutálne, ale obaja žili v regiónoch, kde je brutálne vedenie všeobecne vyžadované, aby sa udržal mier – to je úplne evidentné.

To sa stane, keď dôjde k ilegálnym, neospravedlniteľným útokom na suverénnej krajiny a sú zabité, zmrzačené či vyhnané z domova stovky tisíc nevinných obetí. Prečo nie sú britskí politici, zdá sa, schopní pochopiť tento jednoduchý fakt je mimo chápania normálnych ľudí. Sú vinní a majú na rukách krv každučkého z týchto nevinných mladých životov.

Abediho rodina pochádzala z Líbye – Sýria, Líbya a Irak sú tiež centrom najväčších teroristických sietí v histórii. Nie je ťažké bodky pospájať, alebo áno?

 

 

Čĺánok pôvodne vyšiel na TruePublica