Trosky a prach: Raqqa „obetovaná“, aby bol Islamský štát porazený

RAQQA, Sýria (Reuters) – Starodávne murované opevnenie okolo spustnutého starého mesta Raqqa je hádam jedinou štruktúrou, ktorá je stále neporušená. Medzitým, vo vnútri mesta sú obchody a domy zasypané rozpadávajúcim sa betónom na obidvoch stranách úzkych ciest, blok po bloku.

Boj medzi milíciami podporovanými USA a Islamským štátom v bývalej sýrskej pevnosti džihádistickej skupiny poznačil mešity a minarety dierami z guľometov, zatiaľ čo letectvo zrovnávalo domy so zemou. Žiadna budova nie je nedotknutá.

Kedysi sa raz denne spoza svojich múrov ozývala stará hodinová veža. Teraz to však je poškodená. Mlčí,“ uviedol Mohammed Hawi, arabský bojovník z Raqqy, usadený v neďalekom dome, ktorý obsadila aliancia Sýrskych demokratických síl (SDF).

Raqqa, kde islamský štát chystal a plánoval útoky do zahraničia počas svojho trojročného pôsobenia, je už takmer dobytá po niekoľkomesačnej ofenzíve podporovanej americkým vzdušným krytím a americkými špeciálnymi silami. Miestni predstavitelia uviedli, že vyháňanie militantov spôsobilo zničenie, ktorého oprava bude trvať roky na opravu a bude to stáť milióny dolárov.

Vznikajúca Národná občianska rada Raqqy, ktorá bola zriadená na obnovu a riadenie Raqqy, čelí obrovskej úlohe. Hovorí sa, že pomoc z krajín, ktoré bojujú proti IS a sú súčasťou koalície vedenou USA, je zatiaľ nedostatočná.

Neistá politická budúcnosť Raqqy, ktorá sa dostala pod kontrolu kurdských síl ale jej turecký sused tomu bráni a po ktorej stále túži sýrsky prezident Bašár al-Assad, čiastočne spôsobuje, že koaličné krajiny váhajú, hovoria diplomati.

Mesto, ktoré bolo kedysi domovom viac ako 200 000 ľudí je dnes väčšinou opustené. Diplomati hovoria, že ak zlyhá rýchla obnova služieb spôsobí to riziko nepokojov.

Infraštruktúra je úplne zničená, voda, elektrické siete, mosty. Neexistuje jedna služba ktorá by fungovala,“ povedal Ibrahim Hassan, ktorý dohliada na rekonštrukciu v rámci Raqqskej rady v štvrtiach mesta v blízkosti Ain Issa.

Naše mesto sme dali ako obeť na porážku terorizmu. Je povinnosťou sveta nám pomôcť,“ povedal.

Veľký most, ktorý vedie do východnej oblasti Raqqy, sa zrútil po koaličnom leteckom útoku. Za nimi sú poškodené vodné veže a holé kostry vratkých obytných budov „skrášľujú“ oblohu.

Plátené strechy zavesené militantami, aby kryli ich pohyby, vejú vo vetre.

TELÁ POD TROSKAMI RAQQA

Vrchný člen rady Omar Alloush odhaduje, že aspoň polovica mesta je úplne zničená.

Pod troskami sú telá civilistov a teroristov. Tie potrebujú byť znova pochované, aby sa zabránilo vypuknutiu chorôb,“ povedal.

Amnesty International uviedla, že kampaň vedená USA, vrátane leteckých útokov, zabila stovky civilistov uväznených v Raqqe. Obyvatelia hlásili úmrtia civilistov, ale je ťažké určiť, koľko ľudí zomrelo.

Koalícia tvrdí, že robí všetko pre to, aby zabránila civilným obetiam. Ale mesto je vybudované nahusto a bojovníci, ktorí strieľajú z domov, sú často cieľmi leteckých náletov.

Úradníci Rady hovoria, že kvôli bitke, ktorá ešte stále zúri v malej, obkolesenej oblasti centra mesta a nespočetným výbušninám nastražených bojovníkmi v oblastiach, ktoré opustili, rekonštrukcia ešte ani nezačala.

Zameriavame sa na núdzovú pomoc, potraviny, vodu a odmínovanie,“ povedal Hassan.

Rada chce čo najskôr sprístupniť služby, ale má obmedzenú kapacitu a je vybavená dobrovoľníkmi. V jej sídle kancelárie niekoľkých oddelení tvorí jeden pracovný stôl v spoločnej miestnosti.

Raqqa
Dym sa dvíha nad pozíciou militantov Islamského štátu po vzdušnom útoku koaličných síl v blízkosti štadióna v Raqqa v Sýrii 4. októbra 2017. REUTERS / Erik De Castro

Podpora medzinárodného spoločenstva sa zlepšila a cítime sa menej izolovaní, no je to stále skromné,“ povedal Hassan.

Spojené štáty doručili rade niekoľko buldozérov a iných vozidiel, aby odstránili trosky, uviedla Raqqská rada a dodala, že sa očakáva príchod celkove 56 vozidiel.

Avšak ani 700 by nestačilo,“ povedal Alloush.

POLITICKÉ PREKÁŽKY

Raqqskí dobrovoľníci rady spomínajú rozhovory s koalíciou, že na obnovu elektrickej energie a dodávok vody, ciest a škôl bude potrebné 5,3 miliardy sýrskych lír (asi 10 miliónov dolárov) na rok.

Vznikajú obavy, že oneskorenie môže vyvolať nepokoje.

Skupiny, ktoré prevzali kontrolu nad Raqqou v roku 2013, to nerobili dobre,“ uviedol západný diplomat v regióne odkazujúc na sýrskych povstalcov, ktorí sa zmocnili mesta po vyhnaní Assadových síl na začiatku tejto šesťročnej občianskej vojny, pred tým, ako prišiel IS.

To je čiastočne dôvod, ktorý umožnil Daesh (IS) toto mesto obsadiť. Ak existuje nedostatok humanitárnej pomoci a neexistuje účinná štruktúra miestnej správy, zvyšuje sa riziko budúceho násilia.

Rada uviedla, že koaličné krajiny sa zdráhali pomôcť raqqskej rade, zloženej z miestnych inžinierov, učiteľov a lekárov.

V procese rozhodovania o zahraničnej pomoci sme trpeli byrokraciou,“ povedal Hassan.

Niektoré koaličné krajiny sa obávali vzťahov s členským štátom NATO Turecka pri podpore riadiaceho orgánu, ktorá je vnímaná ako spojenec s kurdskou milíciou, povedal diplomat.

SDF, ktorá zatiaľ kontroluje väčšinu Raqqy, je vedená kurdskou milíciou YPG, nepriateľom Ankary, ktorá bojuje proti vlastným kurdským povstalcom. Turecko nesúhlasí s úlohou YPG pri obsadení Raqqy.

BUDÚCNOSŤ MESTA JE NEISTÁ

Predstavitelia Rady tvrdia, že Raqqa sa bude riadiť nezávisle od samosprávnej vlády pre severovýchodnú Sýriu, ktorej dominujú Kurdovia, ale očakáva sa, že s ňou budú mať úzke vzťahy. O rozsahu týchto vzťahov rozhodnú volení úradníci po tom, čo sa uskutočnia voľby.

Druhý diplomat v regióne uviedol, že neochota pomôcť Rade bola čiastočne kvôli obavám, či správne reprezentovala etnický charakter prevažne arabskej Raqqy, očakávajúc napätie ak by neboli miestni Arabi tiež pozvaní. Niekoľko prominentných členov rady sú Kurdi.

Existuje tiež neistota nad tým, či Raqqa zostane v spojenectve so samospravovanými časťami severnej Sýrie alebo či sa v budúcich otrasoch vráti k Assadovi. Assad prisahal, že znovu prevezme celú krajinu.

V súčasnosti sú hranice Turecka uzatvorené smerom k oblastiam kontrolovaných SDF a pomoc Raqqe prichádza dlhšou cestou cez iracko-kurdský región.

Rada Raqqy tvrdí, že by mesto malo byť nezávislé od cudzej pomoci.

Čakáme na pomoc pri opravách východného mostu,“ povedala spolu-prezidentka Leila Mustafa, stavebná inžinierka.

Ak pomoc čoskoro nepríde, začneme sami pomocou akýchkoľvek prostriedkov, ktoré máme.

Zdroj: Reuters


Publikovaný

v

,

od

Značky: