Hovorca Pentagonu Jeff Davis povedal novinárom, že za posledných 24 hodín existovali dôkazy o tom, že režim sa pripravuje na „možné použitie chemických zbraní“ na základe činnosti na letisku Shayrat Airfield, na rovnakej základni, na ktorú americká armáda udrela v apríli za podozrenie pre útoky chemickými zbraňami na syrských civilistov. Existovali dôkazy, že režim premiestňoval konkrétne lietadlá na letisku, ktoré by mohli byť použité pri chemickom útoku, povedal Jeff Davis. Predstaviteľ amerického Ministerstva obrany oznámil spoločnosti BuzzFeed News, že existujú iné náznaky, ako sú „pohyby“ lietadiel, ale neposkytol novinárom viac podrobností, čo začalo vyvolávať pochybnosti o celom vyhlásení  Bieleho domu a aj Pentagonu.

Keď sa novinári pýtali konkrétne Davisa, kto získal informácie, Pentagon ponúkol iba jednoduchú odpoveď: „Spojené štáty americké“, povedal Davis.

Hoci podľa Bieleho domu a Pentagonu „existovali dôkazy o možnom bezprostrednom útoku“, novinári si všimli zaujímavú vec, že Pentagon, ktorý by zvyčajne koordinoval spravodajstvo v noci a monitoroval situáciu, ak by hrozil chemický útok,  zostal celú noc v tme. Mnohí predstavitelia v rámci Pentagonu nevedeli, na aké informácie sa vlastne Biely dom odvoláva až do utorkového rána.

Biely dom  sa snažil hneď ráno celý spravodajský zmätok odvrátiť a svojou nekompetentnosťou podkopal dôveryhodnosť vlastných spravodajských agentúr, keď vyhlásil, že „v reakcii na niekoľko otázok týkajúcich sa vyhlásenia o Sýrii, ktoré bola vydané minulú noc, chceme objasniť, že všetky príslušné agentúry – vrátane štátu, DoD, CIA a ODNI – boli od začiatku zapojené do tohto procesu. Úniky informácii sú naopak falošné.“

Päť amerických predstaviteľov obrany pre BuzzFeed News v pondelok v noci uviedlo, že nevedia, odkiaľ by mohol prísť potenciálny chemický útok, vrátane jedného amerického predstaviteľa centrálneho velenia, ktorý nemal žiadnu predstavu o jeho pôvode. Úradníci uviedli, že nevedeli o vyhlásení, ktoré Biely dom plánoval vydať. Zvyčajne sa tieto vyhlásenia koordinujú v národných bezpečnostných agentúrach a oddeleniach ešte pred ich vypustením.

Hovorca Pentagonu následne posunul všetky otázky novinárov na Biely dom. Hovorca ministerstva zahraničia odkázal aj BuzzFeed News na vyhlásenie Bieleho domu a povedal, že ministerstvo nemá čo dodať.

Minister obrany James Mattis odišiel v pondelok večer na trojdňový výlet do Nemecka a Belgicka a predseda Zboru náčelníkov štábov Joseph Dunford bol v Afganistane. Ešte predtým, vo večerných hodinách sa obaja Mattis a štátny tajomník Rex Tillerson, ako aj poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster, zúčastnili večere v Bielom dome, ktorú usporiadal prezident Trump pre indického premiéra Narendra Modiho.

Krátko po vyjadrení Spicera, americká veľvyslankyňa v Spojených štátoch Nikki Haley, tweetla, že Rusko a Irán budú zdieľať vinu za akýkoľvek budúci útok sýrskeho prezidenta Baššara al-Asada proti sýrskemu ľudu. O chemickom útoku už nepadlo ani slovo.

Ešte šťastie, že  obyvatelia Sýrie sotva tušia kto je Nikki Haley….