Ukrajinskí pašeráci, ktorí dezertovali z armády, prevážajú z Turecka do Európy stovky nelegálnych imigrantov na luxusných jachtách, uviedli noviny The Times.

V priebehu vyšetrovania novinárov príloha denníka The Times zistila, že  ukrajinskí pašeráci vytvorili sieť, vynášajúcu mnohomiliónové čisté príjmy a dodávajú imigrantov z Turecka do južnej Európy na luxusných jachtách.

Od začiatku roku 2016 každý z viac než 2 tisíc prisťahovalcov, najmä zo Stredného východu a južnej Ázie, zaplatil osobám zapojených do pašovania ľudí, viac ako 5,5 tisícky libier za prepravu z Turecka do Talianska. Tieto údaje majú talianske orgány a agentúra Európskej únie pre bezpečnosť vonkajších hraníc Frontex.

Minulý mesiac v južnej časti Sicílie zadržala talianska pobrežná hliadka ukrajinskú jachtu pašujúcu ľudí. Výsledkom – osem ľudí bolo zatknutých. Malta a Kréta zatkla ďalších šesť pašerákov. Na palube každej z lodí bolo zadržaných asi 30 imigrantov zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Somálska a Iraku.

Podľa agentúry Frontex, bolo v poslednom roku v Taliansku za podozrenie z pašovania ľudí z Turecka a Grécka, zatknutých 42 ukrajinských občanov.

„Ide o významnú novú trasu z Turecka,“ cituje Times vedúceho pracovnej skupiny vlády, ktorá bojuje proti pašovaniu ľudí v Syrakúzach a na Sicílii GICIC Carla Parini (kam už tento rok dorazilo 10 tisíc imigrantov.). „Ide o veľmi dobre pripravené pašovania. Ale poznáme ich trasy a metódy. Napospol ich úspešne lovíme. “

Potom, čo vyšlo najavo, že migranti z Turecka prúdia aj naďalej, vznikli v Európe pochybnosti o účinnosti zmluvy, ktorá bola vlani podpísaná medzi Ankarou a Bruselom. Účelom tejto dohody bolo, zastavil tok utečencov zo Stredného východu, pripomenuli noviny.

Predstavitelia Europolu uviedli, že podľa ich odhadov za posledné dva roky priniesli pašerákom minimálne 7 miliónov libier.

Prisťahovalci sa spoja s pašerákmi v Istanbule a odtiaľ sú prevážaní na západ krajiny do mesta Izmir a ostatných pobrežných miest. Potom sa nalodia na ten typ lodí, ktoré sa bežne využívajú na rekreáciu – jachty. Plavidlo je riadené dvoma alebo troma ukrajinskými pašerákmi. Vedú jachtu k pobrežiu Malty či Sicílie. Niekedy sa zastaví v Grécku, aby vzali na palubu viac imigrantov. Preprava zvyčajne trvá tri až štyri dni. Následne sa priblíži k talianskemu pobrežiu a k malým plážam.

Počet migrantov, ktorí prichádzajú do Európy na ukrajinských jachtách je relatívne malý v porovnaní s desiatkami tisíc imigrantov z krajín subsaharskej Afriky, ktorí prichádzajú z pobrežia Líbye. Tí sú prepravovaní do Európy v preplnených rybárskych člnoch alebo kontajnerových lodiach. Tisíce umierajú udusením alebo utopením.

Bohatší imigranti radšej cestujú jachtou, čo je oveľa bezpečnejšia možnosť.