Vyberte položku Stránka

The Telegraph: Lekár nedostal prácu. Verí, že existujú len dve pohlavia.

The Telegraph: Lekár nedostal prácu. Verí, že existujú len dve pohlavia.

Anglický denník Telegraph informoval o technickom vyhodení z práce doktora s 26 ročnou praxou. MUDr. David Mackereth tvrdí, že kvôli jeho názorom na biologickú predurčenosť pohlavia.

[sociallocker][/sociallocker]

Lekár bol „vyhodený“ z miesta posudkového lekára potom, čo odmietol uznať, že pacienti si volia pohlavie sami. Ako kresťan sa odmietol vzdať svojho kresťanského presvedčenia, že pohlavie je určené pri narodení.

Dr David Mackereth pracoval 26 rokov ako lekár NHS (štátne zdravotníctvo). Dostal ponuku na novú prácu, no v nej mu povedali, že ako posudzovateľ invalidity v Oddelení pre prácu a dôchodky (DWP) musí akceptovať také pohlavie pacientov, aké si sami určia. V opačnom prípade nesmie byť zamestnaný.

55-ročný otec štyroch ľudí verí, že pohlavie je geneticky a biologicky dané a že je určené už pri narodení.

Teraz tvrdí, že jeho právo na slobodu prejavu bolo porušené. Tvrdí, že bol označený za „nevhodného“ pre danú prácu kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu.

Lekár z Dudley vo West Midlands sa obáva, že mnohí ďalší veriaci profesionáli môžu byť tiež vyhodení len kvôli svojim „stáročným“ názorom na pohlavie.

Dr Mackereth bol cez agentúru Advanced Personnel Management (APM) najatý pre prácu v DWP. V máji začal tréningový kurz, aby sa stal pracovníkom DWP a posudzovateľom osôb so zdravotným postihnutím. Jeho úlohou by boli rozhovory s pacientami a potom písanie nezávislých správ o zdraví tých, ktorí žiadajú dávky v invalidite.

Jeho inštruktor uviedol, že správy sa musia vzťahovať na pacienta – alebo na „klienta“ – iba podľa pohlavia, v ktorom sa osoba identifikovala.

Povedal som, že s tým mám problém. Verím, že pohlavie je definované biologicky a geneticky. A ako kresťana, Biblia nás učí, že Boh stvoril človeka muža alebo ženu. Mohol som držať ústa zavreté. Ale bol to ten správny čas ozvať sa.

Lekár potom dostal vyrozumenie z DWP. Po konzultáciách s právnikmi iná komunikácia s pacientom ako podľa zvoleného pohlavia „by mohla byť považovaná za obťažovanie, ako je definované v Zákone o rovnosti z roku 2010″.

Keďže lekár odpovedal, že s „čistým svedomím“ nemohol vyhovieť týmto požiadavkám, zmluva s jeho osobou bola ukončená.

David Mackereth to komentoval: „Po prvé, nesmieme povedať, čomu veríme. Po druhé, ako ukazuje môj prípad nesmieme si myslieť, v čo veríme. Napokon, nesmieme brániť to, čomu veríme.“

Ak budete hovoriť to, v čo ľudstvo verilo po celé stáročia – a to, že rod a pohlavie sú určené pri narodení – môžete sa dostať pod tvrdý tlak.

Ak už nemôžeme povedať, že veríme rovnosti medzi rodom a pohlavím a že sú určené pri narodení, každý, kto zdieľa moje názory, môže byť podľa tohto zákona vyhodený z práce. Nie som ojedinelý prípad.

K situácii sa vyjadrila hovorkyňa DWP. Podľa nej zákon o rovnosti uvádza, že je nezákonné diskriminovať priamo alebo nepriamo osobu, z dôvodu „chránenej charakteristiky„, ako je pohlavie.

Dodala: „Dr Mackereth počas svojho tréningu dal jasne na vedomie, že odmieta používať zámená, ktoré nezodpovedajú jeho názorom na biologické pohlavie človeka.“

Očakávame, že všetci posudkoví lekári budú citlivo spracovávať hodnotenia a budú dodržiavať Zákon o rovnosti z roku 2010.

Agentúra APM odmietla situáciu komentovať.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This