Úzkostlivé zatajovanie nórskej vlády ohľadom prerokovania aktuálnej správy o terorizme je vážnym narušením tradičnej nórskej politiky otvorenosti. Oznámil to šéf opozičnej Labouristickej strany Jonas Gahr Støre, píše The LOCAL.

Šéfa opozície naštvalo rokovanie za zatvorenými dverami, ktoré sa uskutočnilo v nórskom parlamente a týkalo sa správy generálneho kontrolného orgánu Riksrevisjonen za rok 2016 o tom, ako čeliť terorizmu. O utajení rokovania rozhodla vláda premiérky Erny Soldbergovej.

Spomínaná správa okrem iného varuje, že nórska armáda a polícia nemajú dostatok kapacít na zabezpečenie verejných budov. Autori správy to považujú za „veľmi závažný problém“.

Pôvodne mala byť celá správa zverejnená, ale ministerstvo obrany ju nakoniec označilo za dôvernú. Medzitým niektoré časti správy unikli von a boli zverejnené v liste Dagens Naeringsliv.

„Domnievam sa, že toto utajovanie je hanbou vlády,“ povedal opozičný šéf Støre pre televíznu stanicu NRK. „Toto zatajovanie pôsobí dojmom, že sa vláda pokúša maskovať svoje interné problémy.“

Parlament podľa informácií televízie NRK rokovanie zvolal do zvukotesnej miestnosti a všetci účastníci si museli vypnúť mobilné telefóny a ďalšie záznamové zariadenia. Tiež bolo uzavretých niekoľko poschodí budovy nórskeho parlamentu.

Utajené rokovanie podobného rozsahu sa v priestoroch budovy parlamentu v posledných 25 rokoch nekonalo.

Rokovanie bolo zvolané, potom čo vláda prostredníctvom ministerky obrany Ine Eriksen Søreideové odmietla vyhovieť žiadosti niektorých poslancov o zverejnení dôverných častí spomenutej správy týkajúcich sa zabezpečenia dôležitých budov a infraštruktúry.

Vláda tvrdí, že zverejnenie obsahu správy by mohlo ohroziť nórsku vojenskú obranyschopnosť. Naproti tomu opozícia kritizuje, že zásadné otázky týkajúce sa zabezpečenia pred terorizmom by sa nemali prerokovávať za zatvorenými dverami.

„Je to vážne. Prináša to riziko opakovania 22. júla (dátum teroristických útokov Andersa Breivika). Narušuje to trend otvorenosti, ktorý sme prijali po 22. júli, „povedal Støre.

Ministerka obrany Søreideová pre televíziu NRK povedala, že sa jedná o komplikovanú problematiku. „Bezpečnosť v Nórsku sa netýka len zabezpečenia budov, ale aj bezpečnosti informácií. A tu sa jedná o bezpečnosť informácií, „vyhlásila ministerka.