Spojené štáty opustia na konci roka 2018 Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Vo vyhlásení to uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Agentúra AP uviedla, že dôvodom sú rezolúcie organizácie UNESCO, ktoré Trumpová administratíva konštatuje ako protiizraelské. USA odchádzajú z organizácie pred piatkovou voľbou jej nového riaditeľa.

Vedenie UNESCO už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva.

Ešte predtým informáciu o americkom odchode potvrdil denníku The Jerusalem Post západný diplomat: „Ešte to nie je formálne, ale je to pravda.“

„Toto rozhodnutie nebolo ľahké,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého k nemu viedla okrem iného „potreba celkovej reformy organizácie“, ale aj jej „zaujatosť voči Izraelu“. Spojené štáty sa budú naďalej snažiť podieľať sa na činnosti organizácie ako pozorovateľský štát, aby mohli prispievať svojimi „názormi, stanoviskami a odbornými posudkami“ dodala americká diplomacia.

Spojené štáty už prestali do UNESCO prispievať, keď organizácia v roku 2011 hlasovala za to, aby sa stala jej členom Palestínska samospráva. Americké ministerstvo zahraničných vecí,ale naďalej držalo svoju kanceláriu v parížskej budove organizácie a mohlo pôsobiť v zákulisí.

„Absencia Spojených štátov alebo nejaké iné veľké krajiny s veľkou mocou znamená stratu,“ povedal predstaviteľ organizácie a dodal: „Nie je to len o peniazoch, ale o propagácii ideí.“ USA prispievali skôr do UNESCO sumou 800 miliónov dolárov ročne.

Vysokí americkí predstavitelia v poslednej dobe opakovane UNESCO a celú OSN kritizovali. Bola medzi nimi aj americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haleyová.

Spojené štáty už raz UNESCO opustili a to v roku 1984. Za dôvod vtedy označili protizápadnú politizáciu a neefektívne riadenie. Späť sa vrátili až v roku 2003.