Anglický denník The Telegraph ukázal nové fotky Omrana Daqneesha, symbolu  „tyranie režimu,“ ktoré dokazujú, že išlo len o podvod teroristov.

V médiách sa objavili nové fotografie malého sýrskeho chlapca Omrana, ktorého fotka bola zverejňovaná po celom svete ako symbol utrpenia Aleppa.

Trojročný Omran sa stal globálnou ikonou vlani v auguste po tom, čo jeho dom bol zbombardovaný ruskými alebo sýrskym silami režimu v posledných mesiacoch obliehania Aleppa.

Na fotografiách uverejnených v sociálnych médiách v pondelok sa objavil v poriadku a zdravý ako sedí na kolenách otca.

Obraz Omrana bol široko používaný pre ilustráciu brutality režimu Assada, pretože sa snažil rozdrviť opozíciu v Aleppe, najväčšom meste Sýrie.

Ale jeho rodina, rovnako ako mnoho iných vo východnej časti Aleppa, ktorú obsadili teroristi, údajne zostala v priebehu obliehania lojálna k režimu.

Odmietli všetky mediálne rozhovory a údajne ušli do západnej časti Aleppa pod kontrolou režimu hneď, ako mali šancu.

Rodina dala tento týždeň interview pre niekoľko prorežimných sýrskych a libanonských televíznych staníc. V klipe z jedného rozhovoru, povedal otec Omrana, že povstalecké skupiny a medzinárodné médiá chcela využiť svojho syna k útoku na sýrsky režim.

Chceli obchodovať s jeho krvou a publikovali jeho fotky,“ povedal. Povedal, že ostrihal svojho syna, aby sa ho pokúsil zamaskovať a chránil ho pred pozornosťou médií.

Podľa The Telegraph je možné, že rodinu prinútili k rozhovoru pre ich vlastnú bezpečnosť.

Omranov starší brat Ali, bol zabitý vo veku desať rokov pri tom istom útoku , ktorý zranil Omrana.