Služba zasielania správ Telegram prisľúbila, že zruší kanály spojené s terorizmom po tom, čo indonézska vláda k tejto platforme čiastočne zakázala prístup.

Indonézske ministerstvo pre komunikáciu a IT v piatok zablokovalo webovú verziu Telegramu a hrozí, že zakáže prístup aj k jeho mobilnej aplikácii. Jakarta tvrdí, že Telegram bol využívaný k podpore radikalizmu a k posielaniu inštrukcií na vykonávanie útokov.

Zakladateľ spoločnosti vyhlásil, že ho rozhodnutie indonézskej vlády „rozrušilo“.

Vo svojej správe, ktorú poslal svojim sledujúcim na Telegrame, Pavel Durov uviedol, že jeho spoločnosť už odstránila všetky verejné kanály spojené s terorizmom, ktoré boli vládou nahlásené.

Durov podľa svojich slov v súčasnosti vytvára nový tím moderátorov so znalosťou indonézskeho jazyka a kultúry, ktorých úlohou bude odstraňovať kanály spojené s terorizmom rýchlejšie.

„Telegram je silne šifrovaný a zameraný na súkromie, avšak nie sme žiadni priatelia terorizmu. V skutočnosti každý mesiac zablokujeme tisíce verejných kanálov spojených s islamským štátom, „dodal Durov.

Rozhodnutie indonézskej vlády prichádza v čase zvýšených obáv o vzostup Islamského štátu v juhovýchodnej Ázii.

Teroristická skupina sa prihlásila k sérii útokov, ktoré sa tento rok v Indonézii odohrali, a v meste Marawi, ktoré sa nachádza na filipínskom ostrove Mindanao, táto organizácia vedie bitky proti tamojšej armáde.

Telegram hrá kľúčovú úlohu v celosvetovej komunikačnej stratégii Islamského štátu, čo je spôsobené tiež jednou z funkcií kanálov, ktorá užívateľom umožňuje vysielať pre neobmedzené množstvo sledujúcich užívateľov.

Takéto kanály sú pravidelne rušené, no pracovníci IS založili mnoho replikačných kanálov, ktoré iba opakujú ten istý obsah.